Notre Dame. Otwarcie katedry w Paryżu. Polskę reprezentuje Andrzej Duda

0


W Paryżu rozpoczęła się w sobotę wieczorem uroczystość otwarcia katedry Notre Dame, odbudowanej po pożarze sprzed pięciu lat. Ceremonię rozpoczął arcybiskup Paryża Laurent Ulrich, pukając pastorałem do głównych drzwi katedry. Odpowiedzią na jego gest było odśpiewanie psalmu przez chór katedralny Maitrise Notre Dame.

 

Śpiew był symboliczną „odpowiedzią” świątyni – milczącej po pożarze – na wezwanie arcybiskupa. Za trzecim pukaniem i trzecim śpiewem psalmu wrota otworzyły się. Arcybiskup po geście błogosławieństwa znakiem krzyża przestąpił próg katedry. Wewnątrz znajdowali się już zgromadzeni oficjalni goście, wśród nich – przedstawiciele kilkudziesięciu państw i organizacji międzynarodowych.

 

ZOBACZ: Notre Dame znów się otwiera. Tak wyglądają jej „nowe” wnętrza

 

Wszyscy przywitani zostali przed wejściem przez prezydenta Francji i jego małżonkę Brigitte. Pojawili się też prezydent Andrzej Duda i przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Polski prezydent był wśród przywódców, którzy przybyli w ciągu pierwszego kwadransa. Między nim a francuską parą prezydencką nastąpiła krótka wymiana zdań, wykonano też wspólne zdjęcie.

Otwarcie katedry Notre Dame. Macron podziękował strażakom

Wchodzący zgromadzili się przy chrzcielnicy. Jest ona jednym z nowoczesnych sprzętów liturgicznych, które zyskała odnowiona świątynia. Na kadrach filmowych przypomniano moment pożaru z 15 kwietnia 2019 roku.

 

Z powodu ulewy i porywistego wiatru część obchodów, które miały odbyć się na zewnątrz katedry, przeniesiona została do jej środka. Przez główną nawę przeszli strażacy, którzy ratowali świątynię – wtedy rozległa się burza oklasków. Z kolei na fasadzie Notre Dame pojawił się olbrzymi świetlny napis: „MERCI” (po francusku „Dziękuję”).

 

W katedrze pojawili się strażacy, którzy ratowali Notre Dam przed płomieniamiPAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

W katedrze pojawili się strażacy, którzy ratowali Notre Dam przed płomieniami

Po której przerwie muzycznej przemówienie wygłosił prezydent Emmanuel Macron. Podkreślił „wdzięczność narodu francuskiego” dla tych, którzy ratowali i odbudowali świątynię. Jego zdaniem uratowały ją „dzielność i odwaga”, a także „braterstwo”, które napłynęło z innych kontynentów i od różnych religii. Uznał, że dźwięk dzwonów Notre Dame, który rozległ na nowo, jest „muzyką nadziei”.

 

Emmanuel Macron przemawiał w świątyniPAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Emmanuel Macron przemawiał w świątyni

 

Jill Biden przybyła w imieniu prezydenta USA

Z USA oprócz Donalda Trumpa przybyła Jill Biden, małżonka ustępującego prezydenta Joe Bidena. Obecny są monarchowie z Belgii, Luksemburga, Monako i Norwegii, prezydenci Niemiec i Włoch: Frank-Walter Steinmeier oraz Sergio Mattarella. Jak zapowiadano, Bułgarię, Chorwację i Grecję reprezentują prezydenci: odpowiednio – Rumen Radew, Zoran Milanović i Ekaterini Sakielaropulu

 

ZOBACZ: Odbudowa Notre Dame. Zebrano 853 mln euro, ale wciąż nie ma szczegółów projektu

 

Pojawili się też prezydenci: Estonii – Alar Karis, Finlandii – Alexander Stubb i Litwy – Gitanas Nauseda, jak i kanclerz Austrii Karl Nehammer. Kolejni goście to prezydentki Gruzji i Kosowa: Salome Zurabiszwili i Vjosa Osmani, a także premierzy: Armenii – Nikol Paszynian i Serbii – Milosz Vuczević.

Donald Trump w Paryżu. Spotkanie z Macronem i Zełenskim

W ostatnich minutach przed godz. 19 przybył prezydent elekt USA Donald Trump. Powitał się z obecnymi gośćmi wewnątrz katedry. Na kadrach telewizyjnych pokazano, jak ściska dłonie przywódców, wśród nich prezydentom Dudzie i Zełenskiemu i brytyjskiemu księciu Williamowi.

 

 

 

 

Wcześniej Trump, Zełenski i Macron przeprowadzili trójstronne rozmowy w Pałacu Elizejskim. Informację o tym, że do spotkania dojdzie przekazano na chwilę przed jego rozpoczęciem. Więcej na ten temat TUTAJ

Czytaj więcej



Source link

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.