2024-12-10 08:38, akt.2024-12-10 09:28
publikacja
2024-12-10 08:38
aktualizacja
2024-12-10 09:28
Sąd w Liechtensteinie wprowadził kuratora do fundacji Zygmunta Solorza, poprzez które kontroluje rodzinny majątek, by uniemożliwić mu wydziedziczenie dzieci z jego poprzednich małżeństw. To porażka zarówno Solorza jak i jego żony Justyny Kulka, którzy nie będą mogli podejmować samodzielnych kluczowych decyzji w Grupie Polsat – podał Onet.
Sąd Księstwa Liechtenstein ustanowił niezależnego kuratora, który zyskał decydujący głos w sprawach dwóch fundacji, za pośrednictwem których Zygmunt Solorz kontroluje swój majątek w Polsce – ustalił Onet. To duży sukces dzieci miliardera w toczącej się od 5 miesięcy walce o kontrolę nad biznesowym imperium. Wyrok w tej sprawie został wydany 26 października, ale utrzymywano go w tajemnicy.
„Wprowadzając kuratora do fundacji TIVI oraz Solkomtel, sąd zawiesił prawo Zygmunta Solorza do powoływania członków organów zarządzających tymi fundacjami, zabronił wydawania im poleceń oraz zatwierdzania uchwał pod rygorem nieważności. Kluczowe decyzje będzie podejmował kurator, którym został urzędnik z Liechtensteinu. Będzie się konsultował nie z reprezentującym Solorza Tomaszem Szelągiem oraz związaną z dziećmi Katarzyną Tomczak” – napisano w materiale Onetu.
Najbliższa rozprawa odbędzie się w lutym, ale cały proces wraz z apelacjami może potrwać nawet trzy lata. Równolegle podobne decyzje do sądu w Liechtenstein podjęli również urzędnicy na Cyprze, gdzie sąd w Limassol wydał zabezpieczenia przeciwko fundacjom i cypryjskim firmom Solorza, uniemożliwiając mu zmiany w zarządzie i strukturze własności szeregu spółek z Grupy Polsat.
Dzieci Zygmunta Solorza i nowa żona miliardera
Spór o majątek w rodzinie Solorzów rozpoczął się w sierpniu 2024 roku. Solorz notarialnie przekazał wówczas fundacje z Liechtensteinu w ręce dzieci, czyli Tobiasa Solorza, Piotra Żaka i Aleksandry Żak. Do podpisania dokumentów doszło 2 sierpnia, ale już dzień później Zygmunt Solorz zaczął wycofywać się z tej decyzji. Zdaniem dzieci miliardera ich ojciec poddał się w tej sprawie wpływowi nowej żony – Justyny Kulki, z którą ożenił się potajemnie 5 miesięcy wcześniej i która według nich wykorzystuje jego chorobę.
3 sierpnia dzieci dzieci Solorza podpisały z nim porozumienie, żeby zawiesić postanowienie o zmianie statutów fundacji i wstrzymać proces przekazywania majątku. Według umowy do sprawy miano wrócić 16 sierpnia, po zakończeniu wspólnych wakacji. Trzy dni przed tym terminem Zygmunt Solorz wysłał jednak do Liechtensteinu oświadczenie, w którym pisał, że decyzja z 2 sierpnia został podjęta pod wpływem wywołanego podstępem błędu. Tym samym Solorz podjął próbę zablokowania przekazania majątku swoim dzieciom i wymiany władz fundacji. Próba ta zakończyła decyzją sądu w Liechtensteinie, który wprowadził do fundacji kuratora.
Zygmunt Solorz-Żak jest właścicielem (bezpośrednio lub pośrednio) takich firm, jak Grupa Polsat Plus (Polsat Box, Polkomtel, Netia, Telewizja Polsat), Grupa Kapitałowa ZE PAK, Port Praski, Elektrim, Plus Bank, Premium Mobile, Eleven Sports, Jet Story. Posiada także udziały w ATM Grupa oraz Asseco Poland. W rankingu najbogatszych Polaków tygodnika „Wprost” zajmował w 2023 r. 6. miejsce – z majątkiem wycenionym na 8,5 mld zł. W rankingu „Forbesa” uplasował się na 8. miejscu.
Oprac. MM