2024-12-12 06:00
publikacja
2024-12-12 06:00
Pod koniec I kwartału przyszłego roku pierwsze firmy złożą sprawozdania dotyczące swojej działalności w obszarze ESG zgodne z dyrektywą unijną CSRD. Kolejna grupa podmiotów powinna już zacząć gromadzić informacje w tym obszarze, ale również wprowadzać zmiany, by swoje raporty zrównoważonego rozwoju złożyć w 2026 r.
Nowy obowiązek w rzeczywistości już dziś dotyczy wielu podmiotów w łańcuchu wartości raportującego przedsiębiorstwa, np. dostawcy dużych firm coraz częściej dostają od swoich kontrahentów zapytania o ślad węglowy, energię odnawialną oraz konkretne polityki i działania w aspekcie ESG. Jak jednak pokazują badania, świadomość sektora MŚP na temat ESG jest nadal niewielka.
Z badania przeprowadzonego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii pod koniec 2023 r., w którym wzięło udział 1410 przedsiębiorców, wynika, że ponad 60 proc. średnich firm nie zna przepisów unijnych dotyczących zrównoważonego rozwoju. Tylko niespełna ¼ uważa, że te regulacje mają wpływ na ich działalność biznesową. Jeszcze gorzej sytuacja przedstawia się w całym sektorze MŚP. Blisko 90 proc. badanych przez Ministerstwo firm zadeklarowało, że w ich organizacjach nie zostały wdrożone żadne działania związane z ESG lub że respondenci nie mają na ten temat wiedzy.
Dlatego przez najbliższe tygodnie będziemy publikować cykl „Akademia ESG”, w którym przedstawimy wraz z ekspertami Banku Pekao S.A. najważniejsze fakty na temat raportowania zrównoważonego rozwoju zgodnego z dyrektywą CSRD, przydatne wskazówki dotyczące przygotowania strategii ESG firmy oraz dostępnego finansowania na transformację przedsiębiorstw. Zapraszamy do obejrzenia pierwszego odcinka już dziś.