Ryby o „dziwacznych głowach”, zaskakująco zwinna, miniaturowa wiewiórka czy wodno-lądowa mysz z błoną na łapach – to tylko niektóre ze zwierząt, które odkryli badacze w Peru. Do katalogu znanych gatunków doliczyć też trzeba chociażby 10 rodzajów motyli.
Naukowcy z Conservation International, organizacji zajmującej się ochroną środowiska, przekazali, że podczas jednej z wypraw z 2022 roku udało im się odkryć 27 nowych gatunków zwierząt. Wszystkie znajdowały się na chronionym obszarze Alto Mayo na północy Peru.
ZOBACZ: Nowe odkrycie o krabach. Tego o nich nie wiedziałeś
– Podczas 38-dniowej ekspedycji ujawniono między innymi nowy gatunek karłowatej wiewiórki, 8 gatunków ryb, 3 gatunki płazów i 10 gatunków motyli – powiedział Trond Larsen, przedstawiciel Conservation International.
Nowe gatunki zwierząt odkryte w Peru. Wśród nich dziwaczne ryby
Podczas wyprawy znaleziono także 48 innych zwierząt, które również mogą być dotychczas nieznane, lecz aby to potwierdzić, potrzebne są kolejne badania. – Odkrywanie tak wielu nowych gatunków jest naprawdę niesamowite, zwłaszcza w tak ukształtowanym przez człowieka krajobrazie – dodał Larsen, cytowany przez BBC.
ZOBACZ: Sensacyjne odkrycie w Turcji. Twierdzą, że znaleźli grób świętego Mikołaja
Wspomniana wiewióreczka mierzy zaledwie 14 cm, czyli połowę tego, co pospolita wiewiórka. Jak opisują naukowcy, mieści się ona w dłoni i ma „piękny kasztanowo-brązowy kolor”, jest ponadto bardzo zwinna. Natomiast ryby, na które natknęła się ekspedycja, mają „niezwykle dziwaczne głowy” przypominające „wielki, napuchnięty nos”. Nie jest pewne, dlaczego mają taki wygląd.
Natknięto się także nowy gatunek myszy wodno-lądowej, żywiącą się wodnymi owadami, której łapy mają błonę. Prócz niej odkryto także kolcomysz, która swoją nazwę zawdzięcza chroniącym ją sztywnym włosom, działającym podobnie do kolców jeża.
aba/wka
/ polsatnews.pl