Rosyjski statek towarowy „Sparta” uległ awarii i utknął na morzu w pobliżu Portugalii. Jego misją było wywiezienie broni i sprzętu wojskowego z Syrii. Na pokładzie mają znajdować się również rosyjscy żołnierze. Według Ukraińców większość kontyngentów już zakończyła ewakuację.
Po upadku reżimu Baszara al-Asada Rosja zaczęła wycofywać część swoich wojsk z Syrii. Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) informuje w poniedziałkowym raporcie, że ewakuacja przebiega nie bez komplikacji.
„Statek towarowy 'Sparta’, który Rosja wysłała, aby wywieźć swoją broń i sprzęt z Syrii, zepsuł się w drodze – zawiodła rura paliwowa głównego silnika” – poinformowali. Rosyjska załoga próbuje rozwiązać problem i dryfuje na pełnym morzu w pobliżu Portugalii.
ZOBACZ: Syria. Mianowano premiera tymczasowego rządu
Agencja zaznaczyła, że pozostała część rosyjskiego kontyngentu w Syrii zakończyła wycofywanie się z odległych obszarów i jest obecnie zgromadzona tylko w dwóch bazach – Hmejmim i Tartus.
Rosjanie ewakuują się z Syrii. Mieli dostać ultimatum
Rosjanie rozpoczęli też przerzucanie części swojej broni i sprzętu drogą morską z portu w Tartus do Libii.
Jednocześnie trwają negocjacje w sprawie zamknięcia ostatnich baz. Rebelianci mają żądać, by zostały one zlikwidowane nie później niż do 20 lutego 2025 r. „Krok ten jest rzekomo związany z dążeniem nowych władz w Damaszku do zniesienia międzynarodowych sankcji” – wyjaśnia ukraiński wywiad.
ZOBACZ: Ruchy statków na Bałtyku. „Rosja zakłóca komunikację i śledzenie jednostek”
Ukraiński wywiad opisuje, że Moskwa liczy prawdopodobnie na porozumienie się z nowymi siłami w Syrii. „Nawet przedstawiciele tzw. dyplomacji moskiewskiej nie nazywają już rebeliantów „terrorystami”, a demonstrują raczej neutralną retorykę” – poinformowano.
Jak informowała wcześniej agencja Ukrinform, w sobotę 21 grudnia w wyniku udanej operacji HUR i Ministerstwo Spraw Zagranicznych ewakuowały z Syrii przez Liban 31 obywateli Ukrainy i trzech obywateli syryjskich, krewnych Ukraińców.