Polacy ocenili decyzję Romanowskiego. Byli wyjątkowo zgodni

0


Nie milkną echa decyzji węgierskiego rządu, który udzielił azylu byłemu wiceministrowi sprawiedliwości Marcinowi Romanowskiemu. Za sprawą sondażu sondażu IBRiS dla Radia Zet ucieczkę posła PiS ocenili również Polacy. 

 

Na pytanie o ocenę tej decyzji negatywnej odpowiedzi udzieliło 69,9 proc. ankietowanych. Z tego 55,5 proc. odpowiedziało „zdecydowanie źle”, a 14,4 proc. „raczej źle”.

 

ZOBACZ: Marcin Romanowski wróci do Polski? Adwokat polityka podał warunek

 

Odmiennego zdania jest 12,9 proc. badanych. „Zdecydowanie dobrze” decyzję Romanowskiego ocenia 8 proc. ankietowanych, a „raczej dobrze” 4,9 proc. Z kolei 17,2 proc. odpowiedziało, że nie ma zdania lub ta sprawa ich nie interesuje. 

Sondaż na temat Romanowskiego. Opinie elektoratów

Jak podkreślono w sondażu wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości źle decyzję Romanowskiego ocenia aż 37 proc. ankietowanych. 26 proc. wyborców PiS ocenia jego decyzję dobrze, a 36 proc. deklaruje, że nie ma w tej sprawie zdania.

 

Z kolei wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej oraz Nowej Lewicy nikt nie zadeklarował poparcia dla decyzji Marcina Romanowskiego o ucieczce z kraju. 100 proc. ankietowanych wyborców Lewicy wybiera odpowiedź „zdecydowanie źle”. 

 

ZOBACZ: Marcin Romanowski z azylem na Węgrzech. „Ma tylko jeden warunek”

 

14 proc. wyborców Trzeciej Drogi (Polska 2050 i PSL) oceniło „raczej dobrze” ucieczkę Romanowskiego z kraju. Nikt z tej grupy nie wybierał jednak opcji „zdecydowanie dobrze”. „Raczej źle” postępowanie polityka oceniło 14 proc., a 69 proc. – „zdecydowanie źle”. 3 proc. wybrało odpowiedź „nie mam zdania/nie interesuje mnie to”.

Sprawa Marcina Romanowskiego. O co chodzi?

Sprawa możliwych nieprawidłowości w zarządzaniu Funduszem Sprawiedliwości prowadzona jest od lutego. Prokuratura zarzuca Marcinowi Romanowskiemu popełnienie łącznie 11 przestępstw m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przywłaszczenia mienia w kwocie ponad 107 milionów złotych i usiłowania przywłaszczenia kolejnych 58 milionów.

 

Romanowski został zatrzymany 15 lipca. Wniosek prokuratury o areszt na trzy miesiące odrzucił 16 lipca Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa, a po złożeniu zażalenia na tę decyzję przez prokuraturę – 27 września Sąd Okręgowy w Warszawie.

 

ZOBACZ: Azyl dla Marcina Romanowskiego. Tusk rozmawiał z Orbanem

 

Powodem był chroniący polityka immunitet Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Zgromadzenie 2 października zgodziło się na pociągnięcie posła do odpowiedzialności karnej, a także na jego zatrzymanie i areszt.

 

Były wiceminister sprawiedliwości usłyszał ponownie zarzuty 15 października. Dzień później prokuratura ponownie zawnioskowała o areszt do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa. 

Czytaj więcej



Source link

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.