Święta w biblijnym mieście, czczonym przez chrześcijan jako miejsce narodzin Jezusa, zwykle gromadzą tysiące ludzi z całego świata. Jednak w tym roku Betlejem przygotowuje się do obchodów Bożego Narodzenia w cieniu wojny, z tego powodu na ulicach nie ma prawie żadnych turystów.
Mimo napiętej atmosfery w Betlejem niektóre świąteczne tradycje odbywają się jak zawsze. Na antenie Polsat News opowiedziała o nich przewodniczka po mieście Małgorzata Zarinah.
– To jest wyjątkowy czas dla tego miasta. Dziś Boże Narodzenie to krzyk oczekiwania, że coś się zmieni. Konflikt między Izraelem a Hamasem trwa już przeszło 400 dni – przekazała.
Jak dodała przewodniczka, w mieście nie ma czegoś, co jest potrzebne. – Brak tam nadziei. Tam obchody Święta Bożego Narodzenia zawsze były uroczyste – podkreśliła.
Święta Bożego Narodzenia w Betlejem. „Na pasterkę zaproszeni są wszyscy”
– W mieście zamieszkuje duża grupa chrześcijan. Oni są tam zauważalni. Na ten dzień miasto czaka. Kamery całego świata są zwrócone na Betlejem – powiedziała Zarinah.
– Niestety, w mieście jest teraz mało turystów. To nie daje mieszkańcom możliwości. Oni żyją z ruchu turystycznego – tam jest 56 hoteli. Na 30 tys. mieszkańców – wyjaśniła przewodniczka.
Jak podkreśliła Zarinah, na pasterkę w Betlejem zaproszeni są wszyscy. – Ta msza nie jest biletowana. W kościele św. Katarzyny mieści się 2 tys. ludzi. Uroczysta liturgia trwa około trzy godziny – dodała.
WIDEO: Święta w mieście narodzenia Jezusa
Konflikt w Strefie Gazy. „Przesłanie Betlejem jest przesłaniem pokoju”
Od początku wojny w Strefie Gazy – od 7 października 2023 roku – turystyka do Izraela i okupowanego przez Izrael Zachodniego Brzegu gwałtownie spadła.
Po tym, jak Izrael zabronił wjazdu większości z 150 tys. Palestyńczyków z Zachodniego Brzegu, gospodarka palestyńska skurczyła się o 25 proc. W związku z trudną sytuacją burmistrz miasta Anton Salman wystosował specjalny apel.
– Przesłanie Betlejem jest przesłaniem pokoju i nadziei. W tych dniach my również wysyłamy światu nasze przesłanie pokoju i nadziei. Ale nalegamy, aby świat pracował nad zakończeniem naszego cierpienia jako narodu palestyńskiego, aby zakończyć okupację i przywrócić nam nasze prawa, dać możliwość osiągnięcia naszej tożsamości, wolności i chronić nas przed niebezpieczeństwami spowodowanymi ciągłą izraelską agresją – powiedział podczas składania świątecznych życzeń.