Zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia mogą dziwić, zaskakiwać, a niekiedy nawet śmieszyć. Jedno jest pewne – pokazują, że nie istnieje jeden, uniwersalny sposób spędzenia tego czasu. Przenikanie się kultur spowodowało, że na całym świecie powstały różne wersje tradycji bożonarodzeniowych.
W różnych zakątkach świata odnaleźć można świąteczne rytuały, które różnią się od znanych nam polskich obyczajów. Od ogórków na choince w Niemczech po japońską wigilię w KFC – różnorodność tradycji ukazuje, jak wiele twarzy może mieć świąteczna magia. Poznajmy najciekawsze z nich.
Ogórki na choince? Tak i to w Niemczech
W Niemczech wciąż żywa jest tradycja wieszania na choince szklanych bombek w kształcie ogórka. Osoba, która jako pierwsza znajdzie tę ozdobę, otrzymuje dodatkowy prezent i zapewnia sobie szczęście na kolejny rok.
ZOBACZ: Nie wszędzie smakują tak samo. Tradycyjne dania wigilijne z różnych regionów
Korzenie tego zwyczaju są niejasne – mówi się, że mogła to być niemiecka zabawa dla dzieci, ale możliwe jest także, że to wymysł handlowców w XIX wieku. Zwyczaj jest nadal praktykowany i często uznawany za humorystyczny element świąt.
Ukrywanie mioteł w Norwegii
W Wigilię Norwegowie ukrywają wszystkie miotły w domach. Ten zwyczaj wywodzi się z dawnych wierzeń, według których czarownice stają się szczególnie aktywne w tę magiczną noc i mogą złośliwie ukraść miotły jako środek transportu.
To zabobon, który przetrwał wieki i wciąż jest kultywowany, szczególnie na wsiach i przez starsze pokolenie.
Austriacki pół-człowiek i pół-demon Krampus
W Austrii i niektórych regionach Niemiec w grudniu pojawia się Krampus – pół-człowiek, pół-demon, który karze niegrzeczne dzieci. W wielu miastach organizowane są parady z udziałem osób przebranych za Krampusa.
ZOBACZ: Kolęda 2025. Księża muszą się dostosować do nowych zasad. Tego nie wolno im robić
Tradycja ta sięga średniowiecza i nadal budzi emocje, choć współcześnie traktowana jest raczej jako element folkloru niż przestroga dla najmłodszych.
Wigilia w KFC? Takie rzeczy tylko w Japonii
W Japonii święta mają głównie charakter komercyjny. Jedną z nietypowych tradycji jest spożywanie wigilijnej kolacji w KFC.
Zwyczaj ten rozpoczął się w latach 70. XX w., gdy wspomniana sieć fast-food wypromowała menu świąteczne. Obecnie wiele rodzin rezerwuje stoliki na tę okazję i zjada kubełek kurczaka, co stało się nieodłącznym elementem japońskich świąt.
Pajęczyny na choince w Ukrainie
W Ukrainie tradycyjne ozdoby choinkowe to pajęczyny i pająki. Według legendy biedna kobieta, która nie mogła sobie pozwolić na dekoracje, znalazła choinkę ozdobioną przez pająka, a jego sieci zamieniły się w mieniące złotem nici.
ZOBACZ: Planujesz sylwestra? Uważaj na te oferty, to oszustwo
Pajęczyny na choince symbolizują dobrobyt i szczęście, a zwyczaj ten jest wciąż praktykowany w niektórych regionach Ukrainy.
Bananowa choinka w Indiach
Chrześcijanie w Indiach, zamiast świerków, dekorują bananowce lub drzewa mango. Jest to praktyczny sposób na dostosowanie tradycji do lokalnych warunków klimatycznych. Mimo iż chrześcijanie stanowią niewielki procent populacji Indii, ich świętowanie jest widoczne i pełne koloru.
red.
/ polsatnews.pl