Od kilku lat widok choinki i ozdób świątecznych na tureckich ulicach nie jest niczym zaskakującym. Choć nam kojarzy się to przede wszystkim z obchodzeniem świąt Bożego Narodzenia, to jednak dla Turków znacznie tych symboli jest zupełnie inne.
Dlaczego choinka i ozdoby z napisem Merry Christmas są coraz powszechniejsze?
Turcy uwielbiają zapożyczenia z amerykańskiej kultury
W Turcji panuje moda na to, co amerykańskie. W produkcjach filmowych zza oceanu święta obchodzone są z przepychem. Na popularnych platformach VOD nie brakuje tytułów o takiej tematyce. Turcy je oglądają, a następnie zapożyczają wybrane tradycje i adaptują je do swoich potrzeb.
Nie przeszkadza im to, że są muzułmanami i nie odchodzą świąt Bożego Narodzenia. Dla nich tradycyjna choinka ma zupełnie inne znaczenie. Temat ten poruszył Aygen Erdentug w swoim artykule „The Christmas Tree and Santa Claus on New Year’s Eve in Turkey”, który ukazał się w zbiorze „Anthropology of the Middle East” z 2009 roku.
Coś, co dla przeciętnego Polaka jest symbolem, który nierozerwanie wiąże się z obchodzeniem święta religijnego, dla Turka jest elementem rozrywki. To sprawia, że w trakcie zagranicznej podróży nad Bosfor chrześcijanie mogą mieć nie lada trudności z odnalezieniem się w okresie świątecznym i noworocznym.
Drzewko noworoczne dla Turka
Nasza świąteczna choinka w Turcji nabrała zupełnie nowego znaczenia. W tym kraju bowiem przystrojone drzewko stało się tradycyjnym elementem noworocznym. To sprawia, że na tureckich ulicach w grudniu i styczniu widać przystrojone choinki, a nawet palmy z ozdobami świątecznymi.
ZOBACZ: Z choinką można przynieść do domu groźnego pajęczaka. Winna grudniowa anomalia
Turkom zupełnie nie przeszkadzają napisy bożonarodzeniowe czy świąteczne sentencje. Dla nich liczy się przede wszystkim estetyka ozdób i to, że dodają wyjątkowego klimatu przestrzeni miejskiej w dniach, w którym żegna się stary rok i wita ten nowy.
Prezenty w Nowy Rok
Choinka i ozdoby świąteczne to nie wszystko. W Turcji wręcza się też prezenty, ale… z okazji Nowego Roku.
ZOBACZ: Sensacyjne odkrycie w Turcji. Twierdzą, że znaleźli grób świętego Mikołaja
Dokładnie 1 stycznia w szkołach i biurach organizowane są imprezy noworoczne z prezentami, które poniekąd nawiązują do chrześcijańskich Mikołajek.
Zagraniczne hity świąteczne zna już wielu Turków
W okresie grudnia i stycznia w Turcji dużą popularnością cieszą się również przeboje świąteczne, w tym m.in. utwory Wham i Mariah Carey. Zna je wielu Turków. Śpiewane są w trakcie imprez sylwestrowych i noworocznych, a także lecą z głośników w miejscach publicznych.
red.
/ Polsatnews.pl