Od 1 stycznia blok BRICS zyska dziewięciu nowych sojuszników: Białoruś, Boliwię, Kubę, Indonezję, Kazachstan, Malezję, Tajlandię, Ugandę, Uzbekistan. Wraz z oficjalnymi członkami, czyli Brazylią, Rosją, Chinami, RPA, Iranem, Egiptem, Etiopią i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi będą odpowiadać za około połowę światowej populacji i wygeneruje ponad 41 proc, światowego PKB.
BRICS z nowymi sojusznikami
Zaproszenie do grona sojuszników wymienione państwa dostały w październiku 2024 roku na szczycie w Kazaniu. Oprócz nich oferta została przedstawiona Algierii, Nigerii, Turcji i Wietnamowi, ale te kraje nie dały jasnej odpowiedzi. Niewykluczone, że staną się sojusznikami w przyszłości – poinformował portal gepoliticaleconomy.com. Kreml przekazał w grudniu, że „spodziewa się odpowiedzi w niedalekiej przyszłości”.
ZOBACZ: Władimir Putina na Forum Biznesu BRICS: Rosji celowo utrudnia się dostawy zbóż i nawozów za granicę
Grupa BRICS została założona w 2009 r. jako BRIC przez Brazylię, Rosję, Indie i Chiny. W 2010 r. dołączyła Republika Południowej Afryki. W 2023 roku na szczycie w Johannesburgu dołączyły kolejne państwa: Argentyna, Egipt, Etiopia, Iran, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Kraje członkowskie i partnerzy BRICS są światowymi liderami w produkcji: zboża, mięsa, ropy naftowej, gazu ziemnego, a także miedzi, niklu i żelaza. Kraje BRICS dominują także w produkcji trzciny cukrowej, kukurydzy, ryżu, pszenicy, owoców i ziemniaków.
BRICS ze wspólną walutą?
Wśród oficjalnych celów istnienia BRICS wymieniane są m.in. stworzenie nowego systemu walutowego oraz reforma ONZ. W 2020 roku PKB państw BRICS przewyższył wzrost gospodarczy państw G7.
ZOBACZ: Rosja. Przejścia graniczne z Estonią. Kreml wydał komunikat
W 2023 r. prezydent Brazylii, Luiz Inacio Lula da Silva, zaproponował utworzenie wspólnej waluty w Ameryce Południowej, aby zmniejszyć jej zależność od amerykańskiego dolara. Miałaby ona obowiązywać w bloku składającym się z Argentyny, Brazylii, Paragwaju i Urugwaju.
Władimir Putin podczas Międzynarodowego Forum Ekonomicznego zorganizowanego Petersburgu w Rosji zapewniał, że państwa członkowskie BRICS są gotowe na przyjęcie wspólnej waluty. Dodał, że jest w przygotowaniu i obejmie więcej państw. Po groźbach ze strony Donalda Trumpa część przywódców oficjalnie zaprzeczyło powstaniu nowej waluty.