2024-12-31 17:00
publikacja
2024-12-31 17:00
Polska przejmie w środę przewodnictwo w Radzie UE. Moment ten zarówno w Warszawie, jak i w Brukseli zostanie uświetniony w piątek. W polskiej stolicy odbędzie się tego dnia uroczysta gala, z kolei na budynku Rady UE w Brukseli zawiśnie polskie logo.
Polska będzie sprawować prezydencję po raz drugi. Po raz pierwszy przewodniczyła Radzie UE w drugiej połowie 2011 r. – prawie 14 lat temu. Wówczas na czele rządu również stał Donald Tusk.
Chociaż formalnie Polska obejmie przewodnictwo w środę 1 stycznia, to jej uroczystą inaugurację w Warszawie zaplanowano na piątek 3 stycznia. W gali w Teatrze Wielkim Operze Narodowej weźmie udział przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa.
Rada Europejska, w odróżnieniu od Rady UE, jest najmłodszym spośród unijnych organów, który zyskał swój odrębny status i przewodniczącego (Tusk był drugą po Belgu Hermanie Van Rompuyu osobą pełniącą tę funkcję) na mocy traktatu lizbońskiego w 2009 r.
Wyodrębnienie Rady Europejskiej osłabiło jednocześnie rolę państwa sprawującego prezydencję, którego przywódca wcześniej był także m.in. gospodarzem unijnych szczytów. Teraz kluczowym zadaniem prezydencji jest organizowanie prac i szukanie konsensusu między krajami członkowskimi, gdy decydują one m.in. o kształcie nowych przepisów w UE, procesie akcesyjnym innych państw, a także o sankcjach.
Poza Costą w Warszawie oczekiwana jest także reprezentacja z Kijowa.
W piątek objęcie przewodnictwa przez Polskę w Radzie UE zostanie uświetnione także w Brukseli. Z siedziby Rady UE, zlokalizowanej w samym centrum tzw. dzielnicy europejskiej, zniknie emblemat obecnie sprawujących prezydencję Węgier i budynek zwany Justus Lipsius zostanie „ubrany” w polskie logo.
Na rozpoczęcie oficjalnych prac w Brukseli trzeba będzie jednak poczekać kilka dni do powrotu urzędników unijnych do pracy. 9 stycznia polska ambasadorka przy UE Agnieszka Bartol poprowadzi pierwsze w nowym roku posiedzenie przedstawicieli unijnych krajów w Brukseli.
Z kolei do Polski 9 stycznia przyjedzie Komisja Europejska: przewodnicząca Ursula von der Leyen, jej sześciu zastępców oraz 20 komisarzy. Chociaż KE jest instytucją niezależną od Rady UE, to takie delegacje całego składu kolegium do kraju sprawującego prezydencję są od lat dobrym zwyczajem. KE złamała go w 2024 r. wobec Węgier – gdy premier Viktor Orban złożył wizyty w Moskwie i Pekinie, von der Leyen zdecydowała, że KE nie uda się do Budapesztu.
W Polsce KE podczas dwudniowego pobytu zbierze się wraz z członkami polskiego rządu w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Źródła unijne przypominały, że tego typu delegacje mają znaczenie w dużej mierze symboliczne, np. gdy prezydencję sprawowała Szwecja, kolegium komisarzy udało się na północ tego kraju do Kiruny w związku z odkryciem tam największego do tej pory potwierdzonego w UE złoża metali ziem rzadkich, istotnych z punktu widzenia rozwoju nowych technologii, które są z kolei kluczowe pod względem zielonej transformacji.
„Wizyta w Gdańsku ze względu na doświadczenie Solidarności ma przypomnieć, że UE jest wspólnotą opartą na wartościach” – usłyszała PAP od źródła unijnego. Polska ma wykorzystać wizytę KE do podkreślenia swojej roli jako kraju broniącego wolności jednostki i rządów prawa.
Z kolei gala inaugurująca polską prezydencję odbędzie się w Brukseli 14 stycznia – w Królewskim Muzeum Sztuk Pięknych zagra Wasilewski Trio. Dzień wcześniej planowane są wernisaże dwóch instalacji artystycznych. W budynku Justus Lipsius zostanie otwarta instalacja artystyczna wykonana przez Alicję Patanowską, a w siedzibie Rady Europejskiej tuż obok swoją pracę zaprezentuje Alicja Biała. Polska sztuka będzie także prezentowana w siedzibie PE w Brukseli.
Przywódca kraju sprawującego prezydencję zwyczajowo prezentuje jej priorytety na forum Parlamentu Europejskiego. Donald Tusk ma wziąć udział w posiedzeniu europarlamentu w Strasburgu 21 stycznia.
Tego samego dnia w Brukseli odbędzie się pierwsze posiedzenie ministrów pod polskim przewodnictwem. W ramach Rady ds. Gospodarczych i Finansowych ECOFIN obradować będą ministrowie finansów.
Z kolei w Warszawie 21 stycznia zostanie zorganizowane nieformalne posiedzenie ministrów edukacji. Kraj sprawujący prezydencję ma bowiem możliwość organizowania ministerialnych posiedzeń, ale ich charakter jest nieformalny, co oznacza, że nie zapadają na nim wiążące prawnie decyzje. Polska w czasie swojej prezydencji zorganizuje w Warszawie 22 nieformalne posiedzenia ministrów, poza nimi planowane są także konferencje z udziałem ekspertów i polityków z innych państw, które będą organizowane w miastach na terenie całego kraju.
Magdalena Cedro (PAP)
mce/ kar/ ktl/