Autostrada A1 znów płatna. Ile wynoszą opłaty? Kierowcy narzekają
Po nieco ponad roku wracają opłaty za korzystanie z autostrady A1 – jedynej w Polsce o południowym przebiegu. Stawki dla kierowców będą takie same, jak w 2023 roku, kiedy tymczasowo wstrzymano pobór pieniędzy. Mimo to część kierowców narzeka na ich wysokość. – To bardzo dużo – powiedział Polsat News jeden z szoferów.
Wraz z 1 stycznia 2025 roku skończyły się ulgi, dlatego kierowcy znów będą musieli zapłacić za przejazd autostradą A1. Spółka Gdańsk Transport Company, która jest koncesjonariuszem odcinka trasy między węzłem Rusocin pod Trójmiastem a Nową Wsią na wysokości Torunia przekazała, że wrócą stawki z września 2023 roku, kiedy to opłaty tymczasowo wstrzymano.
ZOBACZ: Nowy rok, nowa wieś. Obudzili się w zupełnie innej rzeczywistości
Za przejechanie odcinka o długości 152 km trzeba zapłacić 29,90 zł. – Decyzja o zrezygnowaniu z opłat była decyzją tymczasową, zatem od 1 stycznia od północy dla wszystkich kategorii pojazdów opłata wraca. Stawki pozostają takie same jak we wrześniu 2023 roku – powiedziała Polsat News Anna Kordecka, rzeczniczka spółki GTC.
Autostrada A1. Wracają opłaty za przejazd. „Bardzo drogie”
Reporter Robin Jesse rozmawiał z kierowcami, którzy często poruszają się tą trasą. Jeden z nich wyliczył, że przy codziennych dojazdach chociażby do pracy za samo korzystanie z autostrady trzeba zapłacić ponad 700 zł. – Przy częstym korzystaniu jest to bardzo drogie – uznał.
WIDEO: Wracają opłaty na A1. Co na to kierowcy?
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapewnia, że w 2025 roku do użytku zostanie oddanych ponad 400 km nowych szlaków komunikacyjnych. Jedną z najważniejszych inwestycji będzie wydłużenie przebiegu A2 o ponad 67 km.
Nowe drogi w Polsce na 2025 rok. Dokąd dojedziemy sprawniej?
Nowy odcinek połączy Białą Podlaską z Warszawą i europejską siecią dróg szybkiego ruchu. „Oddamy też kierowcom trzy odcinki drogi ekspresowej S1 w województwie śląskim o długości ponad 36 km. Dzięki temu znacząco poprawi się dojazd z Katowic do Bielska-Białej” – czytamy w komunikacie. Zostaną także oddane dwa odcinki trasy S3 na północ od Szczecina o długości 33 km.
ZOBACZ: Rachunki za prąd w 2025 r. wzrosną? Ekspert wskazał kilka czynników
Kierowcy pojadą też odcinkiem drogi ekspresowej S6 od Koszalina do Słupska i fragmentem S6, będącym drugą jezdnią obwodnicy Słupska. Planowane jest także oddanie kierowcom 42 km drogi ekspresowej S7, w tym Obwodnicę Metropolii Trójmiejskiej oraz odcinek Modlin – Czosnów w woj. mazowieckim. Z kolei woj. podlaskie wzbogaci się o 34 km trasy S19.