„Le Monde”: Rosyjska gospodarka zaczyna się pogrążać

0


2025-01-02 19:27

publikacja
2025-01-02 19:27

Gospodarka Rosji zaczyna się pogrążać, inflacja przekracza 9 proc., bank centralny podniósł główną stopę do 21 proc., oprocentowanie kredytów w bankach sięga niemal 30 proc. Kurs rubla spadł do poziomu z pierwszych miesięcy wojny – pisze w czwartek „Le Monde”.

"Le Monde": Rosyjska gospodarka zaczyna się pogrążać
"Le Monde": Rosyjska gospodarka zaczyna się pogrążać
fot. AA/ABACA / /  Abaca Press

Mnożą się sygnały gwałtownego pogorszenia sytuacji gospodarczej w Rosji, co przyznają szefowie rosyjskich firm, nawet tych szczególnie bliskich Kremlowi – relacjonuje paryski dziennik. Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) prognozuje, że wzrost gospodarczy Rosji spadnie w 2025 roku do 1,3 proc. PKB.

„Stopa banku centralnego jest 2,5 razy wyższa niż inflacja, a ona i tak nie spada. Wygląda na to, że lekarstwo jest bardziej szkodliwe niż choroba” – ocenił szef przedsiębiorstwa górniczo-hutniczego Severstal Aleksiej Mordaszow.

„Sytuacja jest trudna. Gospodarka nie wytrzyma długo. Widzimy wyraźne oznaki spowolnienia” – oznajmił szef Sbierbanku German Graf.

Siergiej Czemiezow, szef holdingu Rostiech, firmy będącej – jak pisze „Le Monde” – „sercem kompleksu przemysłowo-zbrojeniowego”, uważa, że „podwyżka stóp procentowych jest poważnym hamulcem wzrostu w sektorze przemysłowym”. „Jeśli będziemy kontynuować (taką politykę), to praktycznie większość naszych przedsiębiorstw zbankrutuje” – dodaje.

Przedstawiciel rosyjskiego biznesu, pragnący zachować anonimowość, mówi „Le Monde”, że „środowisko wysyła Kremlowi sygnały: gospodarka jeszcze się trzyma, ale to nie potrwa długo. Trzeba jak najszybciej zakończyć konflikt w Ukrainie”.

Gdyby jednak doszło do rozejmu, to „elita polityczna zrozumiałaby, że jest to rozwiązanie dalekie od wyjściowego celu (Kremla) i dla reżimu mogłoby to oznaczać problemy. Fasada jest krucha! Zobaczyliśmy to podczas buntu Jewgienija Prigożyna” – kontynuuje rozmówca dziennika.

Prezydent elekt USA Donald Trump pozwolił, by w mediach pojawiły się doniesienia o tym, że wybierze się szybko do Moskwy, by podpisać porozumienie, które de facto zmuszałoby Kijów do ustępstw terytorialnych, lecz zamroziłoby konflikt. Kreml nie odpowiedział żadnym sygnałem wskazującym na to, że jest zainteresowany rozejmem – przypomina „Le Monde”.

Europejski dyplomata mówi w Moskwie dziennikowi, że na razie Władimir Putin „trzyma się swoich fundamentalnych założeń” i daje do zrozumienia, że pokój zostanie zawarty tylko na jego warunkach.

„W najbliższych tygodniach (Putin) będzie obserwował Trumpa i przyglądał się temu, co zostanie z amerykańskiej pomocy dla Ukrainy w sferze militarnej. Ale na swym własnym terenie gospodarczym w Rosji poddany jest próbie, sankcjom i ich groźnym konsekwencjom, które są coraz bardziej niepokojące” – dodaje dyplomata.

Prezes organizacji World Policy Conference Thierry de Montbrial prognozuje, że rosyjski przywódca będzie przez kilka miesięcy obserwował Trumpa. W interesie Kremla byłoby uniknąć mobilizacji i załamania gospodarki, ale „Putin się nie spieszy”.

Jewgienij Prigożyn, szef Grupy Wagnera, czyli formacji najemników, zginął 23 sierpnia w katastrofie lotniczej w niewyjaśnionych okolicznościach, jednak uważa się, że katastrofa ta była zemstą Putina za czerwcowy bunt Prigożyna i Grupy Wagnera.

24 czerwca wagnerowcy zajęli sztab rosyjskich wojsk w Rostowie nad Donem, a następnie zaczęli posuwać się w kierunku Moskwy. Prigożyn domagał się „przywrócenia sprawiedliwości” w armii i odsunięcia od władzy ministra obrony Siergieja Szojgu. Tego samego dnia wieczorem ogłosił jednak odwrót i wycofanie najemników do obozów polowych, by „uniknąć rozlewu krwi”. (PAP)

fit/ bst/



Source link

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.