Średnie dystanse przebiegane na danej pozycji
To, ile biegają piłkarze, w dużej mierze zależy od tego, jaką pozycję na boisku zajmują. Oczywiście bramkarz pokonuje najmniejszy dystans. Standardowo też środkowi pomocnicy czy boczni obrońcy biegają więcej od środkowych obrońców i napastników.
W niniejszych wyliczeniach pod uwagę wzięto standardową długość trwania meczu, czyli 90 minut plus czas doliczony. Jak wspomniano, najmniej kilometrów pokonują bramkarze, których podstawowym zadaniem jest zabezpieczanie dostępu do własnej bramki. Średnio w ciągu meczu robią około 4,3 km. Zdecydowanie więcej biegają zawodnicy z pola:
· środkowi obrońcy pokonują średnio około 9,4 km,
· zaledwie o 100 metrów więcej (9,5 km) biegają napastnicy, których głównym zadaniem jest strzelanie goli,
· skrzydłowi przekraczają średnio 10,1 km na mecz,
· blisko pół kilometra więcej (10,6 km) biegają boczni obrońcy, którzy we współczesnym futbolu mają coraz więcej zadań ofensywnych.
Do największych „pracusiów” zaliczani są środkowi pomocnicy, ze wskazaniem głównie na graczy operujących bliżej środka boiska, a nie bramki rywali. Przekraczają zwykle 11,2 km na mecz. Oczywiście zdarzają się też wyjątkowe wyniki, które znacznie przewyższają średnią.
Czy poziom rozgrywek wpływa na przebiegnięty dystans?
Okazuje się, że poziom rozgrywek nie ma dużego przełożenia na przebiegany przez piłkarzy dystans. W praktyce oznacza to, że zawodnicy z poszczególnych pozycji przebiegają podobne odległości w trakcie meczu, niezależnie od tego, czy grają w Lidze Mistrzów, czy też w polskiej Ekstraklasie. Oczywiście mówimy tu o profesjonalistach. W rozgrywkach amatorskich i półamatorskich biega się znacznie mniej.
Jacy piłkarze biegają najwięcej?
Odkąd prowadzone są dokładne statystyki, rekordzistą pod względem dystansu przebiegniętego w jednym meczu jest Bułgar Swietosław Djakow. W jednym z meczów swojego Łudogorca Razgrad z FC Basel pokonał aż 16 837 m. Był bliski przekroczenia 17 km. To świetny wynik. Spotkanie potrwało dokładnie 97 minut wraz z czasem doliczonym. Mecz ten rozegrano w sezonie 2014/2015.
Rekordzistą mistrzostw świata jest Chorwat Marcelo Brozović. Zawodnik ten w 1/8 finału mistrzostw świata 2022 w Katarze przebiegł aż 16,7 m. Chorwaci rywalizowali z Japończykami i wygrali dopiero po serii rzutów karnych. Co ciekawe, poprzedni rekord również należał do Brozovicia – w 2018 roku w półfinale przeciwko Anglikom przebiegł 16 330 m.
Zazwyczaj jednak piłkarze biegają znacznie mniej. Jak wspomniano, najbardziej obciążeni są środkowi pomocnicy. Muszą mieć żelazne płuca, aby umiejętnie wywiązywać się ze swoich zadań.
Polsat Sport