Władimir Putin ma problem. Nadchodzi historycznie „przeklęty” czas dla Rosji
Publicysta fińskiego „Iltalehti” Joonas Lehtonen zwrócił uwagę, że nadchodzący chiński rok węża zwykle zwiastował dla Rosji poważne kłopoty. Historycznie kojarzone są z nim trudne wydarzenia dla ówczesnych włodarzy Kremla czy samego narodu rosyjskiego.
Chiński rok węża. Zaczęło się od zamachu na cara
Swoją wyliczankę dziennikarz zaczął od roku 1881, kiedy w zamachu zginął car Aleksander II. Następnie wskazał na lata węża u początku XX wieku, podczas których doszło do dwóch rewolucji (jeszcze w carskiej Rosji – red.) – najpierw w 1905, a później w 1917 roku. W tym drugim doszło do dwóch przewrotów – rewolucji lutowej, a za kolejnych kilka miesięcy październikowej. To wydarzenia, które doprowadziły do upadku caratu w Imperium Rosyjskim i przejęcia władzy przez bolszewików.
ZOBACZ: Uparty jak Kreml. Rosja nie rezygnuje z postulatów „pokojowych”
Po upływie kolejnego 12-letniego cyklu, w roku węża, nastąpiła kolektywizacja rolnictwa (1929 rok), co doprowadziło do masowych deportacji i głodu.
Kolejny pełny cykl w chińskim kalendarzu oznaczał jedno z największych zagrożeń w historii Rosji. 22 czerwca 1941 roku wojska III Rzeszy uderzyły na Związek Radziecki. Był to początek tzw. wielkiej wojny ojczyźnianej.
Upadek Związku Radzieckiego w roku węża
W 1953 roku chiński wąż wypełzł na szczyty władzy, a konkretnie do podmoskiewskiej daczy Józefa Stalina w Kuncewie. To tam 5 marca dyktator i jeden z największych zbrodniarzy w dziejach dokonał swojego żywota.
Kolejny wielki koniec nadszedł kilkadziesiąt lat później.
ZOBACZ: Moskwa ogłasza sukces. „Zestrzeliliśmy osiem ATACMS”
„Dla Związku Radzieckiego najbardziej brzemiennym w skutki rokiem węża był rok 1989, kiedy to w krajach bloku wschodniego w Europie rozpoczęły się zmiany ustrojowe. Polska, Węgry, NRD, Czechosłowacja, Rumunia i Bułgaria wyrzekły się komunizmu, a dwa lata później cały ZSRR przestał istnieć” – przypomniał fiński dziennikarz.
„Dramatyczne zmiany na Kremlu”
W XXI wieku chiński gad okazał się dużo mniej jadowity dla Rosji. Legendarny szachista i opozycjonista Garri Kasparow na platformie X wyraził nadzieję, że ten rok przyniesie na Kremlu „dramatyczne zmiany”.
Kasparow w marcu ubiegłego roku został wpisany na listę „terrorystów i ekstremistów”, prowadzoną przez Federalną Służbę Monitoringu Finansowego” (Rosfinmonitoring – red.).