Szymon Hołownia, pytany we wtorek w RMF FM o termin wyborów prezydenckich, odpowiedział, że tę decyzję ogłosi w środę.
Dodał, że wcześniej chce jeszcze skonsultować się w tej sprawie z przewodniczącym PKW Sylwestrem Marciniakiem.
Szymon Hołownia wykluczył jeden termin
Na uwagę, że możliwym terminem wyborów może być: 4, 11, 18 lub 25 maja, odparł, że „oczywistym jest, że nikt nie będzie robił wyborów w majówkę„. – To by było zupełnie absurdalne i w poprzek demokracji – ocenił.
– Natomiast chcę jeszcze raz porozmawiać o tym z przewodniczącym Marciniakiem. Decyzję ogłoszę jutro, a ostatecznie te wybory rozpiszę w przyszłą środę, formalnie je zarządzę. Mam nadzieję, że to szybko zostanie opublikowane i że już formalnie będzie mogła zacząć się kampania wyborcza – powiedział Hołownia.
ZOBACZ: Nawrocki kopiuje manewr Dudy. Kandydat PiS rusza w Polskę
Start w wyborach prezydenckich zapowiedzieli: prezydent Warszawy, wiceszef PO Rafał Trzaskowski; prezes IPN Karol Nawrocki, który jest popierany przez PiS; lider Polski 2050 Szymon Hołownia; wicemarszałek Senatu, kandydatka Lewicy Magdalena Biejat; poseł Sławomir Mentzen z Konfederacji; poseł Marek Jakubiak z koła Wolni Republikanie oraz Marek Woch z Bezpartyjnych Samorządowców.
Kampania wyborcza ruszy formalnie dopiero po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw postanowienia marszałka Sejmu o zarządzeniu wyborów.
Zacięta walka o Pałac Prezydencki
W przedświątecznym sondażu przeprowadzonym dla „Wydarzeń” Polsatu pierwsze miejsce zajął kandydat KO – Rafał Trzaskowski – z wynikiem 35,7 proc. Drugi jest kandydat obywatelski popierany przez PiS – Karol Nawrocki – z 26,2 proc. poparcia.
Podium zamyka kandydat Polski 2050 – Szymon Hołownia. Otrzymał 10,1 proc.
Na czwartym miejscu znalazł się kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen z wynikiem 9,6 proc. Następna jest kandydatka Lewicy Magdalena Biejat z wynikiem 6,1 proc.
ZOBACZ: „Śmiertelnie poważne pytanie”. Donald Tusk krytykuje kandydata PiS
Pozostali kandydaci to – Marek Jakubiak z wynikiem 1,6 proc. i Piotr Szumlewicz z poparciem 0 proc.
Odpowiedź „trudno powiedzieć” wskazało 10,8 proc. badanych. Frekwencja wyniosłaby 67,6 proc.
dk
/ PAP/Polsatnews.pl