2025-01-13 16:00
publikacja
2025-01-13 16:00
W ośrodku MON w podwarszawskim Helenowie rozpoczęło się w poniedziałek spotkanie ministrów obrony Polski, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch. Tematami – sojuszniczy system bezpieczeństwa, nakłady na obronność, wsparcie Ukrainy i współpraca przemysłów zbrojeniowych.
Spotkanie ministrów obrony Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Polski i Włoch (grupy E5), czyli europejskich państw, które w NATO przeznaczają najwięcej środków na obronność, rozpoczęło się w Ośrodku Reprezentacyjnym MON w Helenowie, gdzie wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz zaprosił ministrów Borisa Pistoriusa, Johna Healey’a, Sebastiena Lecornu oraz Guida Crosetta. Zdalnie w spotkaniu uczestniczy też ukraiński minister obrony Rustem Umierow.
Poprzednie spotkanie w tym formacie odbyło się w listopadzie ub. roku w Berlinie; analogiczne spotkania w formacie ministrów spraw zagranicznych odbyły się z kolei w ostatnich miesiącach dwukrotnie – listopadzie w Warszawie oraz w grudniu w Berlinie.
Tematem poniedziałkowych obrad ministrów obrony jest – jak informowało przed spotkaniem MON – koordynacja działań na rzecz budowania systemu bezpieczeństwa sojuszniczego, wsparcie dla walczącej Ukrainy, konieczność współpracy przemysłów obronnych oraz zwiększenie finansowania obronności i nakładów na wojsko.
Przed spotkaniem piątki ministrów Kosiniak-Kamysz odbył także bilateralne spotkanie z francuskim ministrem Lecornu. „Tematem rozmów dalsze wsparcie dla Ukrainy, współpraca w ramach UE i NATO oraz inicjatywy bilateralne na rzecz bezpieczeństwa” – przekazał na portalu X resort obrony narodowej.
Spotkanie europejskich ministrów obrony odbywa się na tydzień przed zaprzysiężeniem Donalda Trumpa na prezydenta USA. Niewiadomą pozostaje jego polityka ws. dalszego wsparcia broniącej się przed Rosją Ukrainy, a także wobec europejskich sojuszników w ramach NATO oraz i jego podejście do amerykańskiego zaangażowania w bezpieczeństwo militarne Europy. Obecnie w europejskich państwach NATO stacjonuje przeszło 100 tys. amerykańskich żołnierzy, w tym przede wszystkim w Niemczech, Włoszech oraz Wielkiej Brytanii, jak również w Polsce.
Trump w swoich wypowiedziach wielokrotnie podkreślał, że państwa europejskie muszą wziąć większą odpowiedzialność za swoje bezpieczeństwo; w tym kontekście wskazywał m.in. na fakt, że w ostatnich latach wiele z największych państw europejskich nie spełniało uzgodnionego w NATO progu 2 proc. PKB wydawanych na obronność.
W ubiegłym tygodniu Trump stwierdził, że państwa sojusznicze powinny przeznaczać na obronność 5 proc. PKB. Zasugerował przy tym, że kraje, które nie spełniają tych wymogów, nie będą chronione przez Stany Zjednoczone.
Po spotkaniu późnym popołudniem zaplanowana jest wspólna konferencja prasowa ministrów.(PAP)
mml/ itm/