Dwie kobiety należące do Just Stop Oli zostały zatrzymane po tym, jak wykonały napisy sprayem na grobie Karola Darwina. Aktywistki powiedziały, że w ten sposób chcą zwrócić uwagę na fakt, że 2024 rok był najgorętszym w historii.
Do Opactwa Westminsiterskiego w Londynie została wezwana w poniedziałek policja. Interwencję przeprowadzono w związku z happeningiem aktywistów z Just Stop Oil, którzy sprayem zniszczyli grób Karola Darwina – wybitnego biologa i twórcy teorii ewolucji.
Londyn. Grób Karola Darwina zniszczony
Dwie aktywistki napisały pomarańczową farbą „1,5 is Dead” („1,5 jest martwe”), co nawiązuje do wzrostu o 1,5 st. Celsjusza średniej temperatury na świecie.
ZOBACZ: Michał Kucharczyk kontra aktywiści. Piłkarz wkroczył do akcji podczas blokady Wisłostrady
– Rok 2024 był najgorętszym rokiem w historii. Przekroczyliśmy próg 1,5 stopnia Celsjusza, który miał nas chronić. Miliony ludzi są przesiedlane, Kalifornia płonie, a od lat 70. straciliśmy trzy czwarte całej dzikiej przyrody – mówiły aktywistki.
Podczas akcji obie kobiety wyjaśniły, że wybrały grób Karola Darwina, ponieważ „był wybitnym naukowcem” i zrozumiałby, co się teraz dzieje.
Próbujemy zmusić rząd do podjęcia działań w sprawie zmian klimatycznych. Nie robią wystarczająco dużo. Darwin byłby zdenerwowany – powiedziała jedna z aktywistek.
ZOBACZ: Ocieplenie klimatu ich nie porusza. Bogacze latają jeszcze więcej
Druga kobieta dodała, że zrobiła to ponieważ „nie ma już nadziei dla świata”. – Zrobiłyśmy to specjalnie na grobie Darwina, ponieważ przewracałby się w tym grobie z powodu szóstego masowego wymierania, które ma miejsce teraz – powiedziała.
Ziemia coraz gorętsza. W 2024 roku padł rekord
Policja metropolitalna potwierdziła, że aresztowano dwie kobiety pod zarzutem spowodowania szkód w Opactwie Westminsterskim.
Zatrzymane to 66-letnia Alyson Lee, która jest emerytowaną nauczycielką i 77-letnia Di Bligh – była członkini lokalnych władz w Somerset.
ZOBACZ: Aktywiści sparaliżowali lotnisko w Niemczech. Zawieszono wszystkie loty
Rzecznik Opactwa Westminsterskiego powiedział, że konserwatorzy Opactwa „podjęli natychmiastowe działania w celu oczyszczenia pomnika”. Płyta nie została trwale zniszczona i wkrótce ma odzyskać dawny wygląd.
Europejska służba monitorowania zmian klimatycznych Copernicus poinformowała, że 2024 był najcieplejszym rokiem w historii pomiarów. Średnia temperatura wzrosła o 1,5 st. Celsjusza.