Podwójne standardy USA? Jak wypowiedzi Trumpa działają na korzyść Kremla

0


2025-01-14 13:55

publikacja
2025-01-14 13:55

Wypowiedzi Donalda Trumpa na temat chęci przyłączenia Kanady i Grenlandii do Stanów Zjednoczonych powodują na zachodzie „napięcia” i „wszystko to gra na naszą korzyść” – powiedział dziennikowi „Moscow Times” rosyjski dyplomata.

Podwójne standardy USA? Jak wypowiedzi Trumpa działają na korzyść Kremla
Podwójne standardy USA? Jak wypowiedzi Trumpa działają na korzyść Kremla
fot. Rokas Tenys / / Shutterstock

Uwagi Trumpa były dobrodziejstwem dla kremlowskiej propagandy, usprawiedliwiającej aneksję Krymu i inwazję na Ukrainę. „To pozwala nam powiedzieć, że wszystko jest możliwe, stare zasady już nie działają. Spójrz: nawet Stany Zjednoczone, które ustalają te zasady, same nie są skłonne ich przestrzegać” – stwierdził rosyjski dyplomata. Jego zdaniem postępowanie ekipy Trumpa jest potwierdzeniem promowanej przez Putina wizji świata.

Napięcia między sojusznikami wodą na młyn dla Putina

„Władimirowi Putinowi bardzo się to wszystko podoba, ponieważ stwarza dodatkowe punkty napięcia między Stanami Zjednoczonymi a ich sojusznikami. To także doskonała historia, która pozwala Putinowi usprawiedliwić swoje działania tymi podwójnymi standardami” – ocenił Aleksander Gabujew, dyrektor berlińskiego ośrodka Carnegie Russia Eurasia Center, zaś Borys Bondariew, były doradca przedstawicielstwa Rosji przy ONZ w Genewie, uznał, iż w rezultacie retoryka prezydenta elekta może doprowadzić do zmniejszenia poparcia dla Ukrainy i destabilizacji sytuacji w innych częściach globu.

„Może to zmusić europejskich sojuszników Stanów Zjednoczonych do wyboru, na co przeznaczyć swoje ograniczone zasoby – wspierać Ukrainę czy zatrzymać je dla siebie, bo nie wiadomo, co może się zdarzyć. A wszystko to może mieć wpływ na przebieg wojny w Ukrainie. Ponadto przyglądają się temu Chiny, Indie i inne kraje. Na świecie jest wielu ludzi, którzy są gotowi wytyczyć od nowa granice, wystarczy im na to pozwolić” – zauważył Bondariew, który w połowie 2022 r. zrezygnował z funkcji w geście protestu przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainę i polityce zagranicznej Kremla.

Cichy dialog Moskwa-Waszyngton. Kulisy kontaktów ekipy Trumpa z Kremlem

Dialog między Kremlem a nową administracją USA „został już rozpoczęty na poziomie zespołów” w listopadzie-grudniu 2024 r., a „bezpośredni kontakt między Putinem a Trumpem też już miał miejsce” – przekazało „Moscow Times” dwóch rosyjskich urzędników zaangażowanych w politykę zagraniczną Kremla. Według nich Moskwa i ekipa Trumpa celowo nie upubliczniały faktu rozpoczęcia dialogu i zaprzeczały mu gorąco, by uniknąć presji ze strony amerykańskiego establishmentu.

„Zarówno nasz zespół, jak i zespół Trumpa wyciągnęły wnioski z przeszłości, kiedy niedyskrecja doprowadziła do skandalu związanego z oskarżeniem o ingerencję w wybory i poważnie ograniczyły Trumpowi możliwości działania” – wyjaśnił jeden z urzędników.

Po inauguracji fakt komunikacji będzie można już bez ryzyka upublicznić, a intensywność dialogu „znacznie wzrośnie” – poinformował portal, powołując się na źródło w rosyjskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych. (PAP)

os/ mal/



Source link

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.