Wybory 2025. Wystąpienie Karola Nawrockiego na Jasnej Górze. Przeor reaguje

0


w sobotę podczas XVII Patriotycznej Pielgrzymki Kibiców na Jasnej Górze, po nabożeństwie, w jednej z sal odbyło spotkanie z Karolem Nawrockim, prezesem IPN kandydującym na prezydenta z poparciem PiS.

 

Podczas spotkania 11-chłopiec zapytał Nawrockiego, czy gdy zostanie prezydentem, to „nie dopuści lewackiej ideologii do szkół”. Gdy szef IPN wraz z chłopcem wchodzili na mównicę, zebrani zaczęli skandować „raz sierpem, raz młotem, czerwoną hołotę”.

 

ZOBACZ: Echa wizyty Nawrockiego w Częstochowie. „Przekształcanie pielgrzymki w wiec polityczny”

 

– Z ogromnym zrozumieniem przyjmuję liczne słowa zaniepokojenia, które docierają na Jasną Górę w ostatnich dniach oraz wybrzmiewają w przestrzeni publicznej. Czuję się zobowiązany wyjaśnić, jaki jest stosunek jasnogórskich paulinów do wydarzeń – skomentował przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski.

 

Duchowny podkreślił, że „Jasna Góra jest dla wszystkich, każdy może tu przybyć i każdy jest mile widziany, o ile przybywa jako pielgrzym i przyjmuje obowiązujące w sanktuarium zasady„.

 

Nie zamkniemy drzwi przed nikim, nawet jeżeli niektóre pielgrzymki wydają się kontrowersyjne. Organizatorzy powinni jednak uszanować panujący na Jasnej Górze regulamin – dodał.

Okrzyki na wystąpieniu Karola Nawrockiego. Przeor Jasnej Góry apeluje

O. Samuel Pacholski zaapelował, aby „wraz z paulinami wierni zadbali, żeby Jasna Góra nie stawała się nigdy miejscem politycznych sporów”.

 

Miejscem, w którym wybrzmiewałby głos pogardy czy nienawiści, miejscem, które nawet najmniejsze grupy Polaków uznałyby za nieswoje – wyjaśniał. 

 

Przeor zwrócił się również do dziennikarzy i publicystów o niewykorzystywanie Jasnej Góry do sporu politycznego.

 

– Przy okazji kilku ostatnich polemik wokół sanktuarium obserwowałem, jak osoby na co dzień niezaangażowane w życie religijne wpadają na krótko w święte oburzenie i mówią o jego profanacji. Niestety tylko na użytek doraźny – stwierdził.

 

Jak podkreślił, Jasna Góra powinna pozostać miejscem jednoczącym i otwartym dla wszystkich, a nie uzyska się tego poprzez wprowadzanie zakazów.

 

– Wizerunek Jasnej Góry zależy w ogromnej mierze od dojrzałości i postawy duchowej tych, którzy tu przybywają, ale także od postawy osób komentujących życie sanktuarium w mediach – powiedział.

 

ZOBACZ: Karol Nawrocki złożył deklarację ws. Ukrainy w NATO. Wspomniał o „rozliczeniach”

 

Duchowny odniósł się również do zarzutów, że kościoły nie są miejscem do prowadzenia agitacji politycznej. Stwierdził, że „do sanktuarium przybywają politycy z wszystkich opcji, a spośród aktualnych kandydatów na urząd Prezydenta RP wielu bywało tu wielokrotnie”.

 

Zapraszamy tu wszystkich – także polityków – jako zwykłych pielgrzymów, gotowych przyjąć postawę modlitewną i obowiązujące zasady. Jako zarząd sanktuarium nie angażujemy się w polityczne spory i odmawiamy tym, którzy oczekują, że przed kimkolwiek zamkniemy drzwi. Zaś przychodzących tutaj prosimy o uszanowanie tego niepolitycznego i duchowego charakteru miejsca – podsumował o. Samuel Pacholski.

Wybory prezydenckie 2025. Lista kandydatów na urząd

Oto aktualna lista kandydatów deklarujących start w wyborach prezydenckich:

  • Magdalena Biejat (kandydatka Nowej Lewicy)
  • Katarzyna Cichos (kandydatka niezależna)
  • Szymon Hołownia (kandydat Polski 2050 i PSL)  
  • Marek Jakubiak (kandydat Wolnych Republikanów)
  • Sławomir Mentzen (Konfederacja)  
  • Karol Nawrocki (kandydat popierany przez PiS)
  • Piotr Szumlewicz (kandydat niezależny)
  • Rafał Trzaskowski (kandydat KO)
  • Marek Woch (kandydat Bezpartyjnych Samorządowców)
  • Adrian Zandberg (kandydat Razem) 

Wszystko o zbliżających się wyborach prezydenckich 2025 znajdziesz w naszym raporcie specjalnym.

Czytaj więcej



Source link

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.