17 lat i za kierownicę. Ruszyły konsultacje zmiany przepisów dot. prawa jazdy

0


2025-01-16 19:26

publikacja
2025-01-16 19:26

Do połowy lutego potrwają konsultacje publiczne zmian w prawie o ruchu drogowym dotyczące m.in. młodych kierowców. Projekt resortu infrastruktury zakłada też m.in. odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym.

17 lat i za kierownicę. Ruszyły konsultacje zmiany przepisów dot. prawa jazdy
17 lat i za kierownicę. Ruszyły konsultacje zmiany przepisów dot. prawa jazdy
fot. Łukasz Dejnarowicz / / FORUM

Umieszczony na stronach Rządowego Centrum Legislacji projekt zakłada, że osobom, które osiągnęły 17 lat i uzyskały pisemną zgodę rodziców przywrócona ma zostać możliwość wydawania prawa jazdy kategorii B. Takie uprawnienia mają być powiązane z okresem próbnym i wprowadzeniem systemu jazdy w towarzystwie doświadczonego kierowcy – chce Ministerstwo Infrastruktury.

Po zmianach dla osób, które po raz pierwszy uzyskały prawo jazdy kategorii B, okres próbny potrwa dwa lata, a w przypadku nieletnich – od otrzymania prawa jazdy do ukończenia 20. roku życia, maksymalnie do trzech lat.

W okresie próbnym wszyscy kierujący będą objęci surowszymi regulacjami – zakazem spożywania alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu, jazdy szybszej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym i 80 km/h poza nim oraz 100 km/h na autostradach i drogach ekspresowych. W okresie próbnym nie będzie też można pracować przy przewozie osób – zarówno jako taksówkarz jak i w ramach przewozów okazjonalnych.

Nieletni kierowcy nie będą też mogli samodzielnie brać innego nieletniego pasażera – będzie im musiał towarzyszyć dorosły doświadczony kierowca

MI uzasadniło zmiany m.in. tym, że z danych policji wynika, iż grupa tzw. młodych kierowców – w wieku 18-24 lat – ma najwyższy wskaźnik wypadków.

„Zasadne jest wprowadzenie rozwiązań, których skutkiem będzie rozwinięcie u takich młodych kierujących poczucia odpowiedzialności za kierownicą oraz uświadomienie niebezpieczeństw wynikających przede wszystkim z nadmiernej i niedostosowanej prędkości do warunków ruchu panujących na drodze” – uzasadnia resort.

Po wprowadzeniu w życie planowanych przez resort zmian policja uzyska uprawnienia do zatrzymywania prawa jazdy podczas kontroli wszystkim kierującym, którzy przekroczą dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h. Obecnie policja zatrzymuje prawo jazdy w takim przypadku jedynie na obszarze zabudowanym.

Wśród innych proponowanych przez MI zmian znalazło się ułatwienie w uzyskiwaniu polskiego prawa jazdy na podstawie zagranicznego – wniosek o wydanie dokumentu będzie można złożyć zanim obcokrajowiec spełni wymóg rezydencji, tj. przebywania w Polsce co najmniej 185 dni. Polskie prawo jazdy potrzebne jest cudzoziemcom – kierowcom taksówek i prowadzącym tzw. przewozy okazjonalne.

Resort chce też skorygować lub zmienić niektóre szczegółowe przepisy dotyczące egzaminatorów, ośrodków ruchu drogowego i doskonalenia jazdy oraz szkoleń prowadzących do zmniejszenia liczby punktów karnych. W zmianach zaproponowano też m.in. podwyższenie dopuszczalnej prędkości ciągników rolniczych – do 40 km/h z obecnych 30 km/h.

Z danych policji wynika, że w 2023 r. 15,2 proc wypadków z winy kierujących spowodowali młodzi kierowcy (18-24 lata). W spowodowanych przez nich 2 tys. 898 wypadkach zginęło 275 osób, a 3 tys. 664 zostało rannych. W 2022 r. takich wypadków było o 161 więcej; o sześć osób więcej poniosło w ich wyniku śmieć, a 246 więcej było rannych.

Zgodnie z zaproponowanym przez MI projektem większość przepisów nowelizacji miałaby wejść w życie po trzech miesiącach od jej ogłoszenia.(PAP)

ago/ aba/ mhr/



Source link

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.