Rosja zacieśnia więzi z Iranem. Podpisano kluczową umowę
Rosyjski przywódca Władimir Putin i prezydent Iranu Masud Pezeszkian podpisali kompleksowe porozumienie o partnerstwie strategicznym. Umowa ma obejmować wszystkie sfery: od handlu i współpracy wojskowej po naukę, oświatę i kulturę. Zdaniem ekspertów dalsze zacieśnianie więzi między państwami ma na celu osłabienie USA i ich sojuszników.
Do wizyty Pezeszkiana w Moskwie doszło tuż przed poniedziałkową inauguracją prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, który zapowiedział ostrzejszy kurs wobec Iranu, borykającego się z coraz poważniejszymi problemami gospodarczymi i innymi wyzwaniami.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zaprzeczył, by zawarcie porozumienia miało związek z inauguracją Trumpa. Jak podkreślił, było ono planowane już od dawna.
ZOBACZ: Trump chce zmusić Putina do zawarcia pokoju. Przygotowuje dwie strategie
Porozumienie ma obowiązywać przez 20 lat, zawiera 47 artykułów, obejmujących wszystkie obszary współpracy dwustronnej.
Dążą do osłabienia wpływów USA. „Wytworzyła się nieformalna oś”
Po II wojnie światowej stosunki między Moskwą a Teheranem były raczej obojętne, natomiast obecne zacieśnienie relacji nastąpiło m.in. dzięki wspólnym interesom na Bliskim Wschodzie, w szczególności w Syrii, gdzie oba państwa wspierały reżim Baszara al-Asada. Po ataku Rosji na Ukrainę na pełną skalę, Iran zaczął udzielać Rosji pomocy militarnej, przekazując m.in. drony Shahed.
Partnerstwo strategiczne Rosji i Iranu, zwłaszcza w kontekście sankcji nałożonych przez Zachód z powodu irańskiego programu nuklearnego, jest istotne, gdyż oba te kraje razem z Chinami dążą do osłabienia wpływów USA i ich sojuszników nie tylko na Bliskim Wschodzie, ale na całym świecie – twierdzą eksperci.
Dotyczy to zarówno kwestii politycznych i gospodarczych, jak też kulturowo-ideologicznych.
ZOBACZ: Rozmowa Donalda Trumpa z Xi Jinpingiem. „Razem rozwiążemy wiele problemów”
Eksperci od dawna zwracają uwagę, że w opozycji do Zachodu wytworzyła się nieformalna oś Pekin-Moskwa-Teheran, która budzi poważne obawy państw zachodnich.
Jest ona próbą obalenia zachodniej hegemonii na świecie oraz stanowi poważne zagrożenie dla międzynarodowego porządku opartego na zasadach prawa stanowionego przez państwa Zachodu, oraz ich wartości, takie jak prawa człowieka.
aas/
/ PAP/Polsatnews.pl