TikTok wyłączony w USA. Użytkownicy dostali komunikat o Donaldzie Trumpie
TikTok, chińska aplikacja z krótkimi filmikami, przestał w niedzielę działać na terenie Stanów Zjednoczonych. Użytkownicy otrzymali informację, że „prawo zakazujące działalności weszło w życie”, a sytuację może odwrócić Donald Trump, który wkrótce na nowo zostanie prezydentem USA. Szlaban na TikToka to skutek przegłosowanego przez Kongres prawa.
Szefowie aplikacji TikTok poinformowali w niedzielę rano polskiego czasu, że chińska platforma społecznościowa przestała działać na terenie Stanów Zjednoczonych. „Prawo zakazujące działalności TikToka weszło w życie. To oznacza, że nie możecie na razie go używać” – przeczytali Amerykanie używający aplikacji w wiadomości wyświetlonej na ekranach smartfonów.
ZOBACZ: Chińskie władze sprzedadzą TikToka? Elon Musk prowadzi rozmowy
Wcześniej kierownictwo firmy podało, że jeśli administracja ustępującego prezydenta USA Joe Bidena nie wyda natychmiast zapewnienia, że nie będzie egzekwowała prawa dotyczącego TikToka, aplikacja zostanie wyłączona właśnie w niedzielę.
TikTok wyłączony w USA. Firma widzi ratunek w Donaldzie Trumpie
W dalszej części oświadczenia TikTok przekazał, iż „mamy szczęście, że Donald Trump przekazał, iż będzie pracował nad rozwiązaniem, które umożliwi przywrócenie działalności” platformy. Nawiązali w ten sposób do zapewnień prezydenta elekta USA, który oświadczył, że jest przeciw restrykcyjnym przepisom i „uratuje aplikację”.
Trump w poniedziałek obejmie urząd prezydenta, natomiast w sobotę powiedział , że „najpewniej” zawiesi na 90 dni zakaz działalności TikToka w USA. Podczas swojej pierwszej kadencji republikanin próbował zmusić chińskiego właściciela aplikacji, ByteDance, do sprzedaży aplikacji na mocy rozporządzenia.
ZOBACZ: USA zakazują TikToka. Firma chce „ostatecznego oświadczenia” Bidena
W piątek amerykański Sąd Najwyższy odrzucił w piątek skargę TikToka przeciwko ustawie przegłosowanej przez Kongres w kwietniu. Prawo zakazuje dystrybucji i aktualizacji aplikacji na amerykańskim rynku, o ile TikTok pozostanie kontrolowany przez chiński podmiot.
TikTok zostanie sprzedany? Firma zaprzecza, ale są chętni
Zarazem, tuż po wydaniu decyzji, Biały Dom oświadczył, że nie będzie egzekwować prawa w ostatnim dniu kadencji administracji Bidena i pozostawia tę sprawę w gestii Trumpa.
Z kolei ByteDance konsekwentnie zapowiadał, że nie sprzeda platformy i dementował doniesienia, jakoby Chińczycy rozważali sprzedaż jej Elonowi Muskowi, który ma silne związki biznesowe w ChRL. Wcześniej chęć nabycia aplikacji zgłaszali inni biznesmeni powiązani z otoczeniem Trumpa, w tym były szef resortu finansów Steve Mnuchin.
Amerykańskie służby, w tym FBI od dawna ostrzegały o potencjalnych zagrożeniach związanych z TikTokiem, w tym o możliwości używania jej przez Pekin do inwigilacji czy szantażowania Amerykanów, a także do dezinformacji oraz wpływania na debatę publiczną.