2025-01-20 09:10
publikacja
2025-01-20 09:10
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce wyeliminować różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn. Resort powołał zespół, który ma opracować akt prawny wprowadzający do polskich przepisów unijną dyrektywą, podaje Business Insider. Według zapowiedzi pierwsze raporty dotyczące płac firmy będą zobowiązane składać już w 2026 roku.
Od grudnia w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej funkcjonuje zespół do spraw przepisów o wyrównaniu wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet. Efektem prac ekspertów będą nowe przepisy dotyczących wprowadzające do polskiego prawa założenia europejskiej dyrektywy w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub za pracę o takiej samej wartości za pośrednictwem mechanizmów przejrzystości wynagrodzeń oraz mechanizmów egzekwowania (dyrektywa 2023/970), poinformował portal Business Insider.
– Tak naprawdę nie mamy dużo czasu, bo zgodnie z dyrektywą pierwsze raporty o luce płacowej mają być przygotowane za cały 2026 r. Warto więc, aby ustawa była gotową jesienią, gdzieś w październiku czy listopadzie, by wszyscy mieli czas przygotować się do nowych zadań (…) Podczas spotkania grupy roboczej ds. dyrektywy w Brukseli widzimy, ile wątpliwości się pojawia, nie tylko w Polsce. Dlatego na posiedzenia będą zapraszani różni eksperci, w tym prawnicy i przedstawiciele biznesu, by poznać skalę wyzwań stojących przed projektodawcą – mówił Liwiusz Laska, dyrektor generalny ministerstwa w rozmowie z portalem Business Insider.
Zgodnie z zarządzeniem ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, jednym z zadań powołanego zespołu jest również przygotowanie projektów aktów normatywnych mających na celu implementację Dyrektywy.
– Gdy pojawia się temat jawności płac, zawsze jest podnoszone larum. Wiele osób, zarówno pracowników, jak i pracodawców, uważa bowiem, że niejawność płac jest rzeczą świętą, i chcą, by zostało tak, jak jest. To jednak niemożliwe, bo unijna dyrektywa wprowadza transparentność i określone wymogi – komentuje dr hab. Iga Magda, prof. Szkoły Głównej Handlowej, wiceprezeska zarządu Instytutu Badań Strukturalnych, cytowana przez Business Insider.
oprac. DF