Lekcje religii w szkole. Ks. Leszek Gęsiak SJ: Podejmiemy kolejne kroki prawne

0



– Podejmiemy kolejne kroki prawne – zapowiedział w rozmowie z Polsat News ks. Leszek Gęsiak SJ. Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski odniósł się w ten sposób do ostatniej decyzji Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczącej lekcji religii. Od przyszłego roku szkolnego ma być ona w wymiarze jednej godziny tygodniowo.

W piątek Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że od 1 września 2025 r. religia lub etyka będą się odbywać w wymiarze jednej godziny tygodniowo – bezpośrednio przed obowiązkowymi zajęciami edukacyjnymi ucznia lub bezpośrednio po nich. Rozporządzenie w tej sprawie podpisała Nowacka.

Rzecznik KEP: Podejmiemy kolejne kroki prawne

Decyzję Ministerstwa Edukacji Narodowej skomentował rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. 

 

– Podejmiemy kolejne kroki prawne, w zależności od tego jak będzie się dalej rozwijała sytuacja. Sprawę w tej chwili analizują nasi prawnicy – powiedział ks. Leszek Gęsiak SJ. 

 

ZOBACZ: Papież Franciszek zadebiutował na TikToku

 

– Zawsze byliśmy otwarci na dialog, zawsze prosiliśmy o rozmowy. Te rozmowy się odbywały, ale niestety nasze argumenty, które zostały przedstawione w różnych konfiguracjach, także wersje kompromisowe, zostały całkowicie odrzucone – dodał.

Lekcje religii w szkołach. Co się zmienia?

Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach, lekcje religii i etyki mają odbywać się bezpośrednio przed obowiązkowymi zajęciami edukacyjnymi ucznia lub bezpośrednio po nich. Resort edukacji zaznaczył, że zasada nie obowiązuje jednak w tych oddziałach szkoły podstawowej, w których – na dzień 15 września roku szkolnego – wszyscy uczniowie uczęszczają na lekcję religii lub etyki.

 

Kolejnym rozwiązaniem jest stosowanie – w wypadku organizowania nauki religii poza szkołą (tj. w grupie międzyszkolnej lub pozaszkolnym punkcie katechetycznym) – tych samych zasad łączenia uczniów, które obowiązują w szkole i stosowanie w wypadku organizowania zajęć etyki – tych samych zasad, jak w wypadku religii.

 

Nowe przepisy ograniczają możliwość łączenia na lekcjach religii i etyki w grupy międzyklasowe uczniów klas I–III szkoły podstawowej „wyłącznie do sytuacji, kiedy uczestnictwo w zajęciach religii lub etyki w danym oddziale klasowym zadeklaruje mniej niż siedmioro uczniów”.

 

Rozporządzenie wejdzie w życie 1 września 2025 r.


sgo
/ Polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!



Source link

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.