– Uznaliśmy bezpieczeństwo za najważniejsze w trakcie polskiej prezydencji w Radzie UE – tak rozpoczął wystąpienie premier Polski Donald Tusk na sali plenarnej w Parlamencie Europejskim. – To próba odpowiedzi na moment globalnego zawahania – dodał.
– Zmiany na świecie spowodowały, że niektórzy Europejczycy poczuli, że stracili grunt pod nogami – powiedział Tusk.
– Europa nie ma żadnych powodów do kompleksów. Dziś najważniejsze słowa do mieszkańców Europy brzmią: Podnieście swoje głowy. Europa była, jest i będzie zawsze wielka – przekazał premier Polski. – Jeszcze Europa nie zginęła, póki my żyjemy. Ta parafraza słów polskiego hymnu – dodał.
Tusk w PE: Jeśli Europa ma przetrwać, to musi być uzbrojona
Premier Polski przekazał, że Europa nie może oszczędzać na bezpieczeństwo. – Polska wydaje już prawie pięć procent na bezpieczeństwo. Broni nie tylko siebie – podkreślił. – Jeśli Europa ma przetrwać, to musi być uzbrojona – dodał.
Tusk zaznaczył, że „jeśli demokracja ma przetrwać, to nie może kojarzyć się ludziom z bezsilnością w kwestii ochrony granic”. – UE musi być silna. W polityce ktoś słaby jest godny pogardy – przekazał.
ZOBACZ: Nawrocki wyprzedza Tuska. Najnowszy sondaż zaufania
– Skończył się czas komfortu, to wszyscy wiemy. Jeśli dzisiaj prezydent Stanów Zjednoczonych mówi o konieczności wzięcia większej odpowiedzialności przez Europę, przez sojuszników amerykańskich, większej odpowiedzialności za własne bezpieczeństwo, traktujmy to jako pozytywne wyzwanie – powiedział Tusk.
– Chcę wam powiedzieć, że tak naprawdę tylko sojusznik może życzyć swojemu sojusznikowi, żeby był silniejszy. Nie traktujcie tego jako wypowiedzi przeciwnika Europy – podkreślił.
Donald Tusk w PE. „Krytyczny przegląd regulacji wynikających z Zielonego Ładu”
– Wiecie dlaczego tak często mówimy o kryzysie zaufania do tradycyjnej polityki w Europie? Wiecie dlaczego do głosu dochodzą polityczni szamani albo polityczni lunatycy mówiąc, że tradycyjny model europejskiej demokracji jest do niczego? – zapytał Tusk.
– Bo wiele złego zdarzyło się, wiele bezradności towarzyszyło działaniom albo raczej brakowi działania ze strony rządów demokratycznych, Chcę powiedzieć, że można sobie poradzić z problemem nielegalnej imigracji i szerzej z problemami dotyczącymi bezpieczeństwa wewnętrznego Europy. Bez nacjonalistycznych, ksenofobicznych haseł – zapowiedział premier.
ZOBACZ: Duda i Tusk zwrócili się do Trumpa. Głos w imieniu Polaków
Premier Tusk w PE przestrzegł przed wprowadzeniem systemu ETS2. – Jego konsekwencje będą upiornie przewidywalne, wysokie ceny energii mogą obalić niejeden rząd demokratyczny – dodał.
– My po prostu musimy uczciwie sobie powiedzieć, że niektóre regulacje europejskie doprowadziły obiektywnie do tego, że cena energii w Europie, w niektórych krajach europejskich jest nieakceptowalny. Jak chcemy konkurować z gospodarką amerykańską czy chińską, jeśli będziemy mieli trzykrotnie droższą energię? – zapytał Tusk.
Premier Polski zaapelował, aby rzetelnie podejść „do pełnego i bardzo krytycznego przeglądu wszystkich regulacji, także tych wynikających z Zielonego Ładu”.
Donald Tusk zakończył przemówienie przywołując słowa Jana Pawła II. – Nie lękajcie się – zwrócił się do zgromadzonych. – Wszystko rozegra się w naszych głowach, sercach – podsumował.
Polska przewodniczy w Radzie UE. Wystąpienie Tuska w PE
Donald Tusk Parlamencie Europejskim prezentuje priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE, która odbywa się pod hasłem „Bezpieczeństwo, Europo!”. Wcześniej premier spotkał się z szefową PE Robertą Metsolą.
ZOBACZ: Donald Tusk w Brukseli. Ujawnia ważny plan Warszawy [OGLĄDAJ]
W debacie po wystąpieniu premiera Tuska uczestniczyć będzie także szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Rząd realizuje polską prezydencję pod hasłem „Bezpieczeństwo, Europo!” i proponuje wzmocnienie europejskiego bezpieczeństwa w siedmiu wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, gospodarczym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym.