2025-01-22 11:52
publikacja
2025-01-22 11:52
Wicepremier, szef MON i prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oczekuje natychmiastowego przyjęcia rządowego projektu ustawy o czasowym zawieszeniu prawa do azylu. Musimy chronić swoją granicę i zawieszenie czasowe prawa do azylu jest po prostu potrzebne – podkreślił Kosiniak-Kamysz.
We wtorek sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych przegłosowała uchwałę o wysłuchaniu publicznym ws. projektu zakładającego m.in. czasowe zawieszenie prawa do składania wniosków o ochronę międzynarodową. Wysłuchanie odbędzie się 4 lutego o godz. 11.
Kosiniak-Kamysz podkreślił w środę na konferencji prasowej w Sejmie, że PSL mocno wspiera decyzję o uszczelnieniu granicy. „Koniec z takimi zdarzeniami, że jak ktokolwiek się przedostaje (za naszą granicę-PAP) to od razu składa wniosek o azyl. To jest niedopuszczalne” – ocenił szef ludowców.
„My mamy chronić swoją granicę i zawieszenie czasowe prawa do azylu jest po prostu potrzebne. Musimy odpowiedzieć tym atakom na polskie granice, atakom na polskich żołnierzy, na polskich funkcjonariuszy. Musimy chronić nasze terytorium” – podkreślił prezes PSL.
„Polska ziemia, polskie prawo. Nasza ziemia, nasze prawo. I będziemy tego bardzo jasno przestrzegać” – zapewnił Kosiniak-Kamysz.
Szef PSL oświadczył, że oczekuje natychmiastowego przyjęcia ustawy azylowej zaproponowanej przez rząd. „Mam nadzieję, że cała Europa pójdzie za tym przykładem” – powiedział szef PSL.
Projektowana regulacja zakłada, że ograniczenie prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej będzie mogło zostać wprowadzone rozporządzeniem Rady Ministrów na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji. Jego wprowadzenie powinno uwzględniać „potrzebę zapobieżenia destabilizacji sytuacji wewnętrznej” w kraju oraz mieć na celu „możliwie jak najmniejsze ograniczenie praw cudzoziemców zamierzających ubiegać się o udzielenie ochrony międzynarodowej”.
Zgodnie z projektem ograniczenie będzie miało charakter czasowy, a jednorazowo okres obowiązywania ograniczenia nie będzie mógł przekroczyć 60 dni. Okres obowiązywania ograniczenia będzie mógł być przedłużony na czas oznaczony, nie dłuższy niż 60 dni, po wyrażeniu zgody przez Sejm.
Rozporządzenie ma także określać odcinek granicy, na którym stosowane jest ograniczenie. Na granicy zewnętrznej nieobjętej przepisami rozporządzenia, stosowane będą zasady ogólne.
Określono też, że Straż Graniczna pomimo ograniczeń będzie przyjmować wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej od małoletnich bez opieki, kobiet ciężarnych, osób, które mogą wymagać szczególnego traktowania, w szczególności ze względu na swój wiek lub stan zdrowia. Ograniczenie nie będzie dotyczyć także osoby, wobec której zachodzą okoliczności, które w ocenie Straży Granicznej „jednoznacznie świadczą, że jest ona zagrożona rzeczywistym ryzykiem doznania poważnej krzywdy w państwie, z którego przybyła bezpośrednio” na terytorium Polski.(PAP)
ero/ mhr/