Andrzej Malina: Ten plebiscyt nie jest porównywalny do żadnego medalu ME czy MŚ

0


Aleksandra Mirosław, jedyna polska złota medalistka igrzysk olimpijskich w Paryżu (we wspinaczce sportowej na czas), zajęła 1. miejsce w 90. Plebiscycie „Przeglądu Sportowego” i Polsatu. – Ten plebiscyt nie jest porównywalny do żadnego medalu ME czy MŚ, bo tu najlepszego sportowca wybierają środowiska sportowe i kibice – powiedział Andrzej Malina, mistrz świata w zapasach z 1986 roku, zwycięzca Plebiscytu „Przeglądu Sportowego” na Sportowca Roku 1986.

Zwycięstwo Mirosław dla części kibiców było formalnością, dla innych – mimo wszystko sporą niespodzianką. Sportsmenka Roku 2024 uprawia bowiem dyscyplinę, która nie jest tak popularna (ani w Polsce, ani w ujęciu globalnym), jak choćby piłka nożna, tenis ziemny czy lekkoatletyka.

 

ZOBACZ TAKŻE: Aleksandra Mirosław po zdobyciu nagrody dla Sportowca Roku. „Nie osiągnęłam tego sama”

 

Nie był to jednak pierwszy plebiscyt, w którym triumfował przedstawiciel mniej „medialnego” sportu. W 1986 roku zwycięzcą został bowiem Andrzej Malina – pierwszy zapaśnik, który zdobył w Polsce tytuł Sportowca Roku!

 

– Rok 1986 był dla mnie wspaniałym uwieńczeniem moich sukcesów. Zdobycie tytułu mistrza świata, po wcześniejszych medalach mistrzostw Europy, dało mi bodziec do dalszego wysiłku, dalszej pracy i osiągania dalszych sukcesów – powiedział Polsatowi Sport Malina.

 

Były znakomity zapaśnik Elektronika Piaseczno, a później Legii Warszawa, podkreślił, że zwycięstwo w plebiscycie na Sportowca Roku 1986 miało dla niego szczególne znaczenie.

 

– Ten plebiscyt nie jest porównywalny do żadnego medalu ME czy MŚ, bo tu najlepszego sportowca wybierają środowiska sportowe i kibice, właściwie wszyscy Polacy. Sportowiec, który wchodzi do pierwszej dziesiątki, a zwłaszcza ten, który wygrywa, jest w pozytywnym miniszoku. Dopiero później uświadamiamy sobie, co się stało – podkreślił.

 

Andrzej Malina, wygrywając plebiscyt w 1986 roku, wyprzedził Marka Łbika i Marka Dopierałę (kajakarstwo) i Janusza Darochę (sporty samolotowe). Co ciekawe, całą dziesiątkę stanowili wówczas przedstawiciele sportów mniej popularnych, bo poza podium uplasowali się: Andrzej Grubba (tenis stołowy), Bogdan Daras (zapasy), Adam Kaczmarek (strzelectwo), Jerzy Kukuczka (alpinizm), Jacek Gutowski (podnoszenie ciężarów), Krzysztof Lenartowicz (sporty samolotowe) i Maria Gontowicz (judo).

 

Przejdź na Polsatsport.pl



Source link

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.