Służby specjalne skierowały do prokuratury 24 zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstw w działalności służb w latach 2016-2023 – poinformował w mediach społecznościowych szef MSWiA Tomasz Siemoniak. To wynik przeprowadzonych w 2024 r. audytów. Najwięcej, bo aż dziewięć zawiadomień, dotyczy CBA.
„W wyniku przeprowadzonych w 2024 roku audytów służby specjalne skierowały do prokuratury 24 zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstw w działalności służb w latach 2016-2023″ – oświadczył w poniedziałek minister-koordynator ds. służb specjalnych Tomasz Siemoniak.
Audyt w służbach specjalnych. Liczne zawiadomienia do prokuratury
Według przekazanych za pośrednictwem platformy X informacji, dziewięć zawiadomień dotyczy Centralnego Biura Antykorupcyjnego, trzy – Agencji Bezpieczeństwa Wywiadu (dodatkowo przekazano materiały do dwóch toczących się śledztw), pięć – Agencji Wywiadu, zaś siedem – Służby Kontrwywiadu Wojskowego.
ZOBACZ: Protest policjantów. Siemoniak nie ma dobrych wieści
Z wynikami audytów zostało zapoznane Kolegium ds. Służb Specjalnych i Sejmowa Komisja Służb Specjalnych. O audytach Tomasz Siemoniak mówił jeszcze w sierpniu, ale wówczas przekazywano jedynie, że ich wyniki są tajne.
Rząd zajmie się likwidacją CBA
Zgodnie z opublikowanym w piątek na stronach internetowych KPRM porządkiem obrad Rady Ministrów, na wtorkowym posiedzeniu rząd zajmie się projektem ustawy likwidującej Centralne Biuro Antykorupcyjne. Wnioskodawcą projektu ustawy o koordynacji działań antykorupcyjnych oraz likwidacji CBA jest właśnie Tomasz Siemoniak.
Według założeń, część zadań CBA przejąć ma pion antykorupcyjny w policji – powstanie Centralne Biuro Zwalczania Korupcji. Wzmocniona zostanie także Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a badanie oświadczeń majątkowych przejmie Krajowa Administracja Skarbowa.
Obecny tekst ustawy stanowi, że CBA rozwiązane miałoby zostać z dniem 1 lipca 2025 r.