Autobiografia papieża. Rodzina Bergoglio miała bilety na „włoskiego Titanica”
Dziadkowie i ojciec papieża mieli bilety na włoskiego „Titanica”, jednak nie wsiedli na pokład statku, którego rejs zakończył się katastrofą. „Dlatego tu teraz jestem” – pisze papież Franciszek w autobiografii, która ukaże się w przyszłym tygodniu.
Cztery włoskie gazety opublikowały fragmenty autobiografii papieża pt. „Spera” (miej nadzieję – red.), która po raz pierwszy pojawi się na półkach księgarni w kilku państwach na świecie we wtorek.
Franciszek w książce opisał m.in. kilka kluczowych momentów z życia nie tylko jego samego, ale też członków jego rodziny. „Nie wyobrażacie sobie, ile razy dziękowałem Opatrzności Bożej. Dlatego tu teraz jestem” – skwitował historię, która wydarzyła się na kilka lat przed jego narodzinami.
Katastrofa „włoskiego Titanica”. O tym, jak rodzina papieża uniknęła śmierci
Pod koniec lat 20′ ubiegłego wieku dziadkowie wraz z ojcem Franciszka postanowili opuścić Włochy i rozpocząć nowe życie za oceanem, w Argentynie. Wybrali już nawet dzień, w którym pożegnają rodzinne strony.
„Moi dziadkowie i ich jedyny syn, Mario, młody człowiek, który został moim ojcem, kupili bilet na tę długą przeprawę, na statek, który wypłynął z portu w Genui 11 października 1927 roku, zmierzając do Buenos Aires” – pisze w autobiografii papież.
ZOBACZ: Papież spotkał się z dyplomatami. Nagle przerwał przemówienie
Jak się okazało, jego najbliżsi nie wsiedli jednak na pokład, bo nie zdołali na czas sprzedać wszystkiego, co posiadali. Zostali zmuszeni wymienić bilety i odłożyć wyjazd. Długo jednak nie żałowali tej decyzji. Okazało się, że statek zatonął, a katastrofę nazwano mianem „włoskiego Titanica”.
Jorge Mario Bergoglio na świat przyszedł dziewięć lat później – 17 grudnia 1936 we Flores, ubogiej dzielnicy Buenos Aires.