Baligród. Grot z czasów rzymskich znaleziony w lesie
Na terenie Nadleśnictwa Baligród natrafiono na wyjątkowy artefakt – grot, który najprawdopodobniej pochodzi z czasów wpływów rzymskich. Odkrycia dokonało stowarzyszenie „Galicja”, które wcześniej znalazło także m.in. grot z czasów średniowiecza.
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie przekazała wieści o niezwykłym odkryciu, jakiego dokonano na terenie Nadleśnictwa Baligród. Podczas listopadowych poszukiwań Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego „Galicja” natrafiono na grot, który pochodzi z epoki wpływów rzymskich.
Bieszczady. Grot z czasów rzymskich
Jak opowiada Artur Hejnar ze Stowarzyszenia „Galicja”, grot został znaleziony przez „Piotra Chmiela, który w tym roku odnalazł już średniowieczny puginał„. – Późna jesień w Bieszczadach to dobry moment na prowadzenie poszukiwań, szczególnie po pierwszych przymrozkach, wtedy przyroda odsłania nieco zieloną pokrywę, pozwalając dotrzeć do historii ukrytych w leśnych ostępach i przedmiotów zalegających w ziemi – dodaje.
ZOBACZ: Sensacyjne odkrycie w Turcji. Twierdzą, że znaleźli grób świętego Mikołaja
– Grot odkryty przez Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne Galicja w sąsiedztwie Przełęczy Żebrak najprawdopodobniej należy łączyć z okresem wpływów rzymskich. Po przekazaniu przez Urząd Konserwatorski grot trafi do konserwacji, a następnie będziemy chcieli go zaprezentować na wystawie archeologicznej w naszym muzeum – potwierdza dr Piotr Kotowicz, archeolog z Muzeum Historycznego w Sanoku.
Archeolog podkreśla, że nie jest to pierwsze tego typu znalezisko, ale podobne artefakty wciąż należą do rzadkości. W ostatnich latach odkryto m.in. dwa groty włóczni, brązową sprzączkę od pasa oraz złoty solid Teodozjusza II.
ZOBACZ: Tragiczne znalezisko na drzewie. Policja wszczęła śledztwo
Grot z czasów rzymskich ma długość 23 cm i na początku grudnia został przekazany do siedziby WUOZ Delegatura w Krośnie. Może w następnej kolejności trafić do muzeum. Nie jest to jedyne takie znalezisko, którego dokonano w ostatnim czasie. Kilka tygodni wcześniej odkryto również grot włóczni, który pochodzi z czasów średniowiecza.
W wakacje przekazano wieści o odnalezieniu sztyletu z brązu, średniowiecznego puginału oraz duży mosiężnego pierścienia. Odkryć także dokonało stowarzyszenie „Galicja”. Zabytki trafiły do Muzeum Historycznego w Sanoku, a w miejscach odnalezienia artefaktów przeprowadzono wizje terenowe.
polsatnews.pl