Rzecznik prasowy Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” zapytany został przez Grzegorza Kępkę o słowa Zbigniewa Ziobry, który stwierdził, że „mamy prawny zamach stanu w Polsce”.
– Myślę, że takie słowa, jeśli padają z ust człowieka, który doprowadził do obecnego rozchwiania poczucia bezpieczeństwa prawnego Polaków, to mamy prawo zastanawiać się, co kieruje tym politykiem, że takie słowa wypowiada – powiedział „Gość Wydarzeń”.
Jak zaznaczył, głównym zadaniem obywateli i rządu jest przywrócenie fundamentów państwa prawa. Jego zdaniem, bilans ośmiu lat Zbigniewa Ziobry to „zapaść wymiaru sprawiedliwości”, skutkujący podważaniem wielu wyroków przed europejskie organy, a większość sejmowa musi teraz być gotowa do podejmowania zdecydowanych działań.
Co z subwencją PiS? Przymusiński: PKW nie dysponuje żadnym orzeczeniem sądu
Gość Grzegorza Kępki spytany został również o decyzję PKW ws. subwencji dla PiS. – Nie jest moja rolą wyręczać PKW, ale sytuacja jest jasna. To, że ktoś używa pieczątki Sąd Najwyższy, to nie znaczy, że to jest tak naprawdę Sąd Najwyższy – wskazał Przymusiński.
Argumentował przy tym, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych nie jest sądem w rozumieniu prawa europejskiego, co potwierdzają orzeczenia Trybunału w Luksemburgu i Trybunału w Strasburgu. W związku z tym uważa, że „PKW nie dysponuje żadnym orzeczeniem sądu”.
– Mogę powiedzieć, że ze strony PKW doszło w przeszłości do pewnej niekonsekwencji, bo były takie decyzje IKNiSP, które przez fakty dokonane PKW można by odnieść wrażenie, że uznawała i to był błąd – nadmienił.
Wybory prezydenckie 2025. Sędzia wskazuje priorytety nowej głowy państwa
Pytany o możliwość prawnego chaosu po wyborach prezydenckich, których ważność uznawać ma właśnie kwestionowana Izba SN, Bartłomiej Przymusiński stwierdził, że „sytuacja, w której nie będziemy mieli orzeczenia prawidłowo ukształtowanego SN, będzie skomplikowana od strony prawnej”.
– Dlatego też pierwszymi decyzjami, które powinien podjąć prezydent wybrany w wyborach, powinno być podpisanie ustaw normujących sytuację neosędziów, usuwających wszystkie problemy prawne z tym związane, także rozwiązujących IKNiSP – wskazał.
Artykuł jest aktualizowany.
Pozostałe odcinki programu można obejrzeć TUTAJ.
Polsat News