Osiągnięto porozumienie o zawieszeniu broni w Strefie Gazy – poinformował w środę serwis Axios, powołując się na przedstawiciela amerykańskiej administracji. Informację tę potwierdził Donald Trump. „Mamy umowę na Bliskim Wschodzie. Zakładnicy zostaną wkrótce uwolnieni” – napisał prezydent elekt. Porozumienie jest wynikiem negocjacji prowadzonych przez mediatorów z Egiptu, Kataru i USA.
Izrael i Hamas zawarły umowę o zaprzestaniu walk w Strefie Gazy i wymianie izraelskich zakładników na palestyńskich więźniów – poinformowała agencja Reutera.
Medialne doniesienia na temat sytuacji w Strefie Gazy potwierdził w mediach społecznościowych Donald Trump. „Mamy umowę dla zakładników na Bllskim Wschodzie. Wkrótce zostaną uwolnieni. Dziękuję!” – napisał prezydent elekt USA.
Porozumienie otwiera drogę do zakończenia trwającej ponad rok wojny, która wstrząsnęła Bliskim Wschodem.
Strefa Gazy. Jest porozumienie między Izraelem a Hamasem
– Umowa przewiduje wstępną, sześciotygodniową fazę zawieszenia broni i obejmuje stopniowe wycofywanie sił izraelskich z Gazy. Porozumienie zakłada także uwolnienie zakładników przetrzymywanych przez Hamas w zamian za palestyńskich więźniów przetrzymywanych przez Izrael – powiedział agencji Reutera urzędnik zaznajomiony ze sprawą.
ZOBACZ: Prezydent chce Ukrainy w NATO. Jest apel do przywódców państw Sojuszu
Zawieszenie broni jest wynikiem wielomiesięcznych negocjacji prowadzonych przez mediatorów z Egiptu i Kataru, przy wsparciu Stanów Zjednoczonych.
Hamas, palestyńska organizacja bojowa, poinformowała agencję Reutera, że jej delegacja przekazała mediatorom zgodę na zawieszenie broni i powrót zakładników.
Bliski Wschód. Zawieszenie broni w Strefie Gazy
Jeden z palestyńskich urzędników, prosząc o zachowanie anonimowości, powiedział wcześniej, że Hamas wstępnie zatwierdził propozycję zawieszenia broni i oddania zakładników i czeka na więcej informacji, aby móc ostatecznie zatwierdzić ją „na piśmie”.
Tymczasem minister spraw zagranicznych Izraela Gideon Saar oświadczył, że skróci wizytę w Europie i wróci do Izraela w nocy, by wziąć udział w głosowaniach rządu i komisji bezpieczeństwa. Według agencji Reutera może to oznaczać, że ostateczną decyzję Tel Awiw podejmie w czwartek lub jeszcze w środę.
Wojska izraelskie wkroczyły do Strefy Gazy po tym, jak bojownicy Hamasu wtargnęli na terytorium Izraela 7 października 2023 roku, zabijając 1,2 tys. żołnierzy oraz cywilów oraz porywając ponad 250 osób.
Według danych ministerstwa zdrowia Gazy, działania Izraela w regionie pochłonęły życie ponad 46 tys. osób, a nadmorską enklawę niemal zrównały z ziemią. Setki tysięcy ludzi musiało opuścić swoje domy.