Brazylia, Polsteam Łebsko. Nielegalne substancje na polskim statku. Akcja służb
134 kilogramy zabronionych środków przejęły brazylijskie służby. Odnaleziono je w kadłubie statku „Polsteam Łebsko”, którego armatorem jest Polska Żegluga Morska. Pływa on jednak pod banderą Liberii. Co więcej, na jednostce znajdowała się również broń. To kolejny taki przypadek w ostatnim czasie – wcześniej problemy związane z działalnością karteli miała załoga jednostki „Jawor”.
Wspólną operację funkcjonariuszy administracji celno-podatkowej, policji federalnej, marynarki wojennej i straży portowej przeprowadzono 18 grudnia w kontenerowym porcie Santos, jednym z największych takich w Ameryce Łacińskiej.
Zabronione substancje znajdowały się w skrzyni dennej, czyli komorze w kadłubie pod powierzchnią morza, używanej do nabierania wody morskiej do chłodzenia silników – podała agencja celno-podatkowej Receita Federal, dodając, iż znaleziono też jedną sztukę broni palnej marki Glock i magazynki z amunicją.
Nie pierwszy taki przypadek. W Brazylii wcześniej utknął statek „Jawor”
„Polstream Łebsko” został zbudowany w 2024 roku w Chinach. W komunikacie brazylijskich służb napisano, że masowiec kierował się do Maroka. Przypomnijmy, że na początku października brazylijskie służby zatrzymały w porcie w Sao Luis inny masowiec PŻM – „Jawor”, ponieważ w jednym z pomieszczeń znajdowało się prawie pół tony narkotyków.
ZOBACZ: Wywieźli do lasu i pobili. Żądali podpisu na umowie
Znalazł je jeden z członków załogi, która następnie powiadomiła armatora i lokalne władze. Kapitanowi oraz marynarzom przez dwa miesiące zakazywano opuszczania miasta, ale na początku grudnia otrzymali zgodę na wyjazd i wrócili do Europy. Nikomu nie postawiono zarzutów karnych.
Rzecznik PŻM Krzysztof Gogol wyjaśnił, odnosząc się do sprawy „Jawora”, że pakunki zostały prawdopodobnie podrzucone w nocy przez wyspecjalizowaną w takich akcjach grupę działającą dla kartelu. Były w jednym z pustych pomieszczeń między nadbudówką a ładowniami. Gogol zwracał uwagę, że coraz częściej do przemytu narkotyków wykorzystywane są statki handlowe.
wka
/ Polsatnews.pl
/ PAP