2025-01-31 17:05
publikacja
2025-01-31 17:05
Wycena nieruchomości zgłoszonych do Programu Dobrowolnych Nabyć (PDN) odbywa się na niezmienionych zasadach – zapewniła spółka Centralny Port Komunikacyjny. Chodzi o doniesienia, jakoby spółka miała zmienić zasady wycen nieruchomości i oferować – w ostatnich miesiącach – korzystniejsze warunki nabycia.
„Przedstawiciele Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) stanowczo dementują nasilające się w ostatnim czasie pogłoski, jakoby spółka miała zmienić zasady wycen nieruchomości i oferować, w ostatnich miesiącach, korzystniejsze warunki nabycia. Informacja ta nie ma pokrycia w rzeczywistości, a sposób i warunki ustalania ich wartości pozostają niezmienne. Na będące w toku wyceny nie ma żadnego wpływu wydanie przez Wojewodę Mazowieckiego decyzji lokalizacyjnej dla CPK w styczniu br.” – poinformowano w piątkowym komunikacie spółki.
CPK apeluje, aby decyzje o skorzystaniu z ich usług były podejmowane samodzielnie, w sposób przemyślany i na podstawie sprawdzonych informacji. „Pojawiające się sugestie, że brak zawarcia w najbliższym czasie umowy z tzw. firmą odszkodowawczą uniemożliwi negocjacje ze spółką przed procedurą wywłaszczeniową są nieprawdziwe. Przepisy prawa jasno mówią o tym, że czas na negocjacje w ramach tzw. postępowania odszkodowawczego nastąpi dopiero po wydaniu ostatecznej decyzji lokalizacyjnej” – podano.
Jak poinformowano, decyzja stanie się ostateczna po upływie terminu składania odwołań od decyzji lokalizacyjnej wojewody wydanej w styczniu 2025 roku, a jeżeli zostaną one złożone, po wydaniu decyzji przez organ II instancji (w tym wypadku przez ministra rozwoju i technologii).
Zgodnie z informacją, każdy właściciel nieruchomości ma prawo do otrzymania odszkodowania – nie jest to w żaden sposób uzależnione od faktu złożenia przez niego odwołania od decyzji lokalizacyjnej. „Sugestie, że jej niezłożenie uniemożliwi wypłatę godziwego odszkodowania i uzależnianie tego faktu od tego czy skorzysta się z usług firmy odszkodowawczej mijają się z prawdą. Nie ma to żadnego znaczenia w świetle polskiego prawa” – dodano.
„Sugestie, że należy natychmiast składać do CPK wnioski z ofertą cenową czy propozycje dotyczące nieruchomości zamiennych, wprowadzają właścicieli nieruchomości w błąd. Obecnie ich składanie jest przedwczesne. Będzie można to zrobić dopiero po otrzymaniu przez właścicieli zawiadomienia o wydaniu ostatecznej decyzji lokalizacyjnej” – zaznaczono.
Spółka dodała, że pogłoski o tym jakoby wywłaszczenia związane z inwestycją miały rozpocząć się już wiosną 2025 roku są nieprawdziwe. „Przeniesienie prawa własności do nieruchomości następuje, zgodnie z prawem, dopiero wtedy, kiedy decyzja o ustaleniu lokalizacji stanie się ostateczna” – wskazano.
„CPK stanowczo sprzeciwia się sugestiom, że proces wywłaszczeniowy jest nastawiony na wykorzystywanie niewiedzy właścicieli nieruchomości, a jedyną gwarancją ich sprawiedliwego potraktowania jest zatrudnienie firmy odszkodowawczej” – podsumowano.
Aby uzyskać informacje o sytuacji właścicieli nieruchomości objętych decyzją lokalizacyjną można umówić się na spotkanie z przedstawicielami spółki w biurze terenowym w Buszycach. Zapisać można się za pośrednictwem infolinii pod numerem 539 188 404.
W ramach Programu CPK ma powstać m.in. centralne lotnisko, zlokalizowane pomiędzy Warszawą i Łodzią oraz system Kolei Dużych Prędkości. Nowy port lotniczy ma być przystosowany początkowo do obsługi 34 mln pasażerów rocznie i zaprojektowany w taki sposób, by w perspektywie długoterminowej mógł być elastycznie rozbudowywany, zgodnie z potrzebami i prognozami rozwoju rynku. Szacowany koszt inwestycji do 2032 r. wynosi 131,7 mld zł. (PAP)
fos/ drag/