Dni wolne od pracy. Pracodawcy żądają zmian w prawie

0



Święto w sobotę a dzień wolny. Pracodawcy chcą zmian


Pracownicy przywykli już do tego, że jeśli na sobotę przypada dzień ustawowo wolny od pracy, otrzymują w zamian dodatkowy dzień odpoczynku w innym terminie. Jednak część środowisk biznesowych naciska na rząd, by zmienić te przepisy. Pracodawcy argumentują, że obecne regulacje wpływają negatywnie na produktywność i organizację pracy w przedsiębiorstwach.

Sytuację dotyczącą dodatkowego dnia wolnego reguluje Kodeks pracy. Zgodnie z brzmieniem art. 130, paragrafu 2: „każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin”. Przepis ten zapewnia wszystkim pracownikom równą liczbę dni wolnych od pracy, niezależnie od systemu pracy obowiązującego w ich firmie.

Nie chcą wolnego za sobotę. Padł gorący apel do rządu

Głos w tej sprawie zabrała organizacja Pracodawcy Pomorza i Kujaw, skupiająca ponad 200 firm z regionu. Wskazuje ona, że funkcjonowanie tego przepisu wywołuje trudności organizacyjne, a także „nadmiarowo obniża liczbę dni roboczych w roku”. Wszystko to może w rezultacie, argumentują biznesmeni, doprowadzić do negatywnych skutków, jeśli chodzi o konkurencyjność krajowego biznesu.

Pracodawcy dostrzegają również nierówności w traktowaniu firm działających w różnych systemach pracy, bo część z nich pracuje w soboty, a część nie. 

 

ZOBACZ: Właściciele będą zaskoczeni. Skarbówka ściąga podatek od kota

Dodatkowym argumentem podnoszonym przez organizację jest poszerzenie katalogu dni wolnych od pracy w 2025 roku o Wigilię. W związku z tym wystosowano apel do polskiego rządu o zmianę zapisów art. 130 paragrafu 2 Kodeksu pracy i rezygnację z obowiązku zapewniania dodatkowego dnia wolnego. – Apelujemy, aby znieść ten przepis, ponieważ bardzo mocno wpływa na produktywność – powiedział prezes Pracodawców Pomorza i Kujaw, Łukasz Gliński, w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych.

Dni wolne od pracy 2025. Które z nich wypadają w sobotę?

Zgodnie z ustawą, w 2025 roku pracownicy będą mieli dni wolne od pracy w następujących terminach:

  • w Nowy Rok,
  • 6 stycznia (Święto Trzech Króli),
  • 20-21 kwietnia (Wielkanoc i Wielki Poniedziałek),
  • 1 maja (Święto Pracy),
  • 3 maja (Święto Konstytucji 3 maja),
  • 8 czerwca (Zielone Świątki),
  • 19 czerwca (Boże Ciało),
  • 15 sierpnia (Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny),
  • 1 listopada (Wszystkich Świętych),
  • 11 listopada (Narodowe Święto Niepodległości),
  • 24-26 grudnia (Wigilia, Boże Narodzenie, drugi dzień świąt).

Z powyższych dat dwa dni wolne wypadają w sobotę: 3 maja oraz 1 listopada.

 

ZOBACZ: Rachunki za prąd w 2025 r. wzrosną? Ekspert wskazał kilka czynników

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pracodawcy mają obowiązek zapewnić pracownikom dodatkowy dzień odpoczynku za te święta. W praktyce często wybiera się na ten cel daty pomiędzy świętem a weekendem. Skutkuje to wydłużonymi okresami wolnymi od pracy.

 

W 2025 roku korzystne w tym kontekście mogą być takie terminy, jak 20 czerwca (piątek po Bożym Ciele) czy 10 listopada (poniedziałek przed Świętem Niepodległości).


red.
/ Polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!



Source link

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.