Francuzi podwoili spożycie kokainy. Minimalna wartość rynku narkotykowego UE to co najmniej 31 mld euro

0


2025-01-19 16:00

publikacja
2025-01-19 16:00

W ciągu roku spożycie kokainy we Francji prawie się podwoiło – poinformował portal France 24. W 2023 r. po kokainę jednorazowo sięgnęło tam co najmniej 1,1 mln osób, podczas gdy zgodnie z danymi Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (OFDT) rok wcześniej grupa ta liczyła 600 tys. osób.

Francuzi podwoili spożycie kokainy. Minimalna wartość rynku narkotykowego UE to co najmniej 31 mld euro
Francuzi podwoili spożycie kokainy. Minimalna wartość rynku narkotykowego UE to co najmniej 31 mld euro
fot. ferian pz / / Shutterstock

Francja zajmuje obecnie siódme miejsce w Europie pod względem spożycia kokainy.

Zdaniem ekspertów za gwałtownym wzrostem konsumpcji kokainy stoi szereg czynników, w tym rekordowy poziom produkcji i zmieniający się wizerunek tego narkotyku. OFDT ocenia, że istotną kwestią jest „ewolucja warunków pracy”: ludzie używają kokainy, aby poradzić sobie z intensywnym obciążeniem lub trudnymi warunkami – powiedziała agencji AFP Ivana Obradović, zastępczyni dyrektora OFDT.

Ponadto kokaina jest postrzegana jako mniej niebezpieczna niż 20 lat wcześniej. Co więcej, o ile ceny narkotyku zmieniły się nieznacznie (gram w 2011 r. kosztował 60 euro, w 2023 r. – 66 euro) to czystość produktu wzrosła. W 2011 średnio wynosiła ona 46 proc., w 2023 r. – 73 proc.

Podczas gdy w 2010 roku francuska policja skonfiskowała 4,1 tony kokainy, to w 2023 r. były to 23,5 tony, a w ciągu pierwszych 11 miesięcy 2024 r. – niemal 47 ton.

Agencja Unii Europejskiej ds. Narkotyków (EUDA) szacuje, że minimalna wartość detaliczna rynku narkotykowego UE wynosi co najmniej 31 mld EUR, przy czym handel narkotykami jest głównym źródłem dochodów dla zorganizowanej przestępczości.

Kokaina jest drugim najczęściej używanym nielegalnym narkotykiem w Unii Europejskiej i drugim co do wielkości rynkiem nielegalnych narkotyków pod względem generowanych przychodów. EUDA ocenia, że tania kokaina o wysokiej czystości jest obecnie łatwo dostępna, a począwszy od 2017 r. Unia konfiskuje rekordowe ilości tego narkotyku.

„Belgia, Holandia i Hiszpania zgłaszają największe wolumeny konfiskat, co odzwierciedla ich znaczenie jako punktów wejścia kokainy” – twierdzi agencja.

s/ mal/

Tematy



Source link

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.