Gospodarczy tydzień w pigułce. Dynamiczne Chiny, słabnące Niemcy, inflacyjne wyzwania

0


2025-01-18 06:00

publikacja
2025-01-18 06:00

Mijający tydzień obfitował w szereg różnych wydarzeń na całym świecie. Gospodarka światowa wciąż zmaga się z dynamicznymi zmianami. Chiny przyspieszają wzrost, podczas gdy Niemcy doświadczają gospodarczego spowolnienia. Inflacja pozostaje wyzwaniem – na Węgrzech osiąga rekordowe poziomy, w USA przyspiesza. W Polsce RPP nie zmieniła poziomu stóp procentowych.

Gospodarczy tydzień w pigułce. Dynamiczne Chiny, słabnące Niemcy, inflacyjne wyzwania
Gospodarczy tydzień w pigułce. Dynamiczne Chiny, słabnące Niemcy, inflacyjne wyzwania
fot. Nichcha / / Shutterstock

Według najnowszych danych chińska gospodarka urosła w 2024 r. zgodnie celem zakładanym przez władzę. Narodowe Biuro Statystyczne Chin podało także, że populacja państwa spadła kolejny rok z rzędu.

na podstawie danych Banku Światowego

Finalny odczyt grudniowej inflacji CPI ponownie zaskoczył ekonomistów. Okazało się bowiem, że indeks cen dóbr konsumpcyjnych pozostał na tym samym poziomie co w listopadzie.

Bankier.pl na podstawie GUS

Końcówka 2024 roku przyniosła dalsze przyspieszenie węgierskiej inflacji CPI. Jego skala przekroczyła oczekiwania ekonomistów i postawia w trudnym położeniu władze Narodowego Banku Węgier.

Rentowności brytyjskich obligacji skarbowych znalazły się najwyżej od 16 lat po tym, jak rynki zaczęły wątpić w finansowe fundamenty Zjednoczonego Królestwa. W Wielkiej Brytanii trwa kryzys budżetowy, który obniża wartość szterlinga i uderza w reputację szóstej gospodarki świata.

Trading Economics

Grudniowy wskaźnik inflacji bazowej okazał się nieznacznie wyższy od oczekiwań ekonomistów i nadal znajduje się wyraźnie powyżej celu inflacyjnego NBP. Taka sytuacja utrzymuje się od przeszło 5 lat.

Bankier.pl na podstawie NBP

Rok 2024 przyniósł rekordową wartość sprzedaży detalicznych obligacji Skarbu Państwa. Resort finansów pożyczył od nas ponad 82 miliardy złotych. Pierwszym wyborem inwestorów były papiery krótko i średnioterminowe.

Bankier.pl na podstawie danych Ministerstwa Finansów

Rentowność 10-letnich obligacji rządu polskiego po raz pierwszy od października 2023 roku przekroczyła poziom 6%. Dla jednych taka sytuacja stanowić będzie sygnał ostrzegawczy, ale inni mogą ją potraktować jako okazję inwestycyjną.

Pod koniec 2024 roku tempo wzrostu kosztów życia w największej gospodarce świata ponownie przyspieszyło, oddalając się od 2-procentowego celu Rezerwy Federalnej.

Bankier.pl na podstawie danych BLS

Choć w minionym roku średnia inflacja konsumencka była oficjalnie znacznie niższa niż rok wcześniej, to jednak nie zabrakło dóbr, które podrożały w dwucyfrowym tempie. I nie chodzi tu tylko o słynne już masło.

Bankier.pl na podstawie danych GUS

Zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami ekonomistów Rada Polityki Pieniężnej na styczniowym posiedzeniu postanowiła nie zmieniać poziomu stóp procentowych.

Według najnowszych danych giełdowych deweloperów sprzedaż mieszkań w okresie październik – grudzień ubiegłego roku odbiła i przerwała serię czterech z rzędu kwartałów spadku wolumenów.

Rynek usług brokerskich w Wielkiej Brytanii ulega konsolidacji. Właśnie ogłoszono, że IG Group przejmie Freetrade, czyli platformę inwestycyjną oferującą handel instrumentami finansowymi bez prowizji.

fxnewsgroup.com

Według najnowszych szacunków niemieckiego urzędu statystycznego niemiecki PKB w 2024 r. zaliczył spadek.

Już więcej niż co drugie nowe auto rejestrowane w Polsce ma napęd alternatywny – wynika z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. Zdecydowaną większość tego typu aut stanowią hybrydy.

Bankier.pl na podstawie ACEA

J. S.

Źródło:



Source link

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.