2025-01-19 18:44, akt.2025-01-19 19:14
publikacja
2025-01-19 18:44
aktualizacja
2025-01-19 19:14
Trzy zakładniczki uwolnione w niedzielę przez Hamas po 15 miesiącach niewoli wróciły już do Izraela i spotkały się ze swoimi matkami. W zamian, w ramach umowy o zawieszeniu broni w Strefie Gazy, Izrael ma zwolnić z więzień 90 palestyńskich kobiet i nastolatków.
Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył, że uwolnione zakładniczki „przeszły przez piekło” i podkreślił, że „cały naród obejmuje je i wita w domu”. Zaznaczył, że są one pierwszymi zakładniczkami sprowadzonymi do Izraela w tej rundzie porozumienia z Hamasem.
Romi Gonen, Emily Damari i Doron Steinbrecher były przetrzymywane w Strefie Gazy od czasu, gdy zostały porwane z Izraela 7 października 2023 r. W niedzielę Hamas przekazał je pracownikom Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK), a następnie izraelskie wojsko przetransportowało je do Izraela.
Siły Obronne Izraela opublikowały nagranie, na którym widać rodziny uwolnionych zakładniczek, które cieszą się z wiadomości o przekazaniu kobiet stronie izraelskiej. Kobiety mają otrzymać pomoc medyczną w szpitalu dziecięcym Safra – podał portal Times of Israel.
Pojazdy MKCK przybyły tymczasem do więzienia Ofer na okupowanym przez Izrael Zachodnim Brzegu Jordanu, skąd mają zabrać palestyńskich więźniów. Według danych przytaczanych przez agencję Reutera Izrael ma w niedzielę uwolnić łącznie 90 palestyńskich więźniów, w tym 69 kobiet i 21 nastoletnich chłopców. 76 z nich ma być uwolnionych na Zachodnim Brzegu, a 14 w Jerozolimie.
Rzecznik Hamasu Abu Ubajda oświadczył na nagraniu wideo, że jego ugrupowanie będzie przestrzegało zawieszenia broni, jeśli tak samo postąpi Izrael. Naruszenie umowy przez to państwo może zagrozić życiu zakładników, którzy wciąż znajdują się w rękach Hamasu – ostrzegł.
Porozumienie o zawieszeniu broni pomiędzy Izraelem a Hamasem w Strefie Gazy i uwolnieniu zakładników weszło w życie w niedzielę o godzinie 11.15 czasu lokalnego (godz. 10.15 w Polsce) – poinformowało biuro Netanjahu.
Wojna między Izraelem a Hamasem jest następstwem ataku tej organizacji i koalicji islamistycznych bojówek ją wspierających na Państwo Żydowskie, który został przeprowadzony 7 października 2023 r. W masakrze, której dokonali terroryści, zginęło ponad 1,2 tys. osób, w tym obywatele ponad 30 państw, a 251 osób zostało uprowadzonych do Strefy Gazy.
W reakcji na te wydarzenia Izrael rozpoczął zakrojoną na szeroką skalę operację wojskową w Strefie Gazy. Według władz palestyńskich w jej wyniku zginęło ponad 46 tys. cywilów, a ponad 100 tys. zostało rannych. Strefa Gazy jest zrujnowana, panuje w niej kryzys humanitarny, a większość mieszkańców musiała uciekać z domów.
Hamas: Uwolnienie kolejnych zakładników odbędzie się w sobotę
Uwolnienie kolejnych izraelskich zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy nastąpi „w przyszłą sobotę”, 25 stycznia – podała w niedzielę agencja AFP, powołując się na wysokiego rangą urzędnika Hamasu.
„Uwolnienie drugiej grupy izraelskich zakładników nastąpi w przyszłą sobotę wieczorem, w siódmym dniu wejścia w życie porozumienia o zawieszeniu broni” – zapowiedział przedstawiciel Hamasu, zachowujący anonimowość.
Rozmówca AFP nie podał liczby zakładników, którzy zostaną uwolnieni tego dnia, ani liczby palestyńskich więźniów, których Izrael powinien uwolnić w zamian.
Według harmonogramu porozumienia o zawieszeniu broni w Strefie Gazy, czterech zakładników ma odzyskać wolność siódmego dnia od niedzieli, kiedy to rozejm wszedł w życie. Następnie co tydzień, przez cztery kolejne tygodnie uwalniane będą grupy składające się z trzech osób. W ostatnim, szóstym tygodniu pierwszej fazy, która trwa 42 dni, wolność ma odzyskać 14 zakładników.
wia/ kar/