Jak przewozić psa w samochodzie? Za złamanie przepisów grozi wysoki mandat

0




Jak każdy pasażer samochodu, również pies jest narażony na zagrożenia związane z podróżą. Wyjaśniamy jak prawidłowo przewozić psa, aby zadbać o bezpieczeństwo wszystkich pasażerów. Przepisy warto znać, bo za ich złamanie grozi wysoki mandat.

Według danych portalu Weterynaria News, 65 proc. Polaków zabiera na urlop swojego czworonożnego przyjaciela. Coraz częściej wybierają samochód jako podstawowy środek transportu, by nie narażać psa na stres związany z podróżą w ładowni samolotu. W samochodzie pies przebywa z właścicielami i nie wymaga podawania leków uspokajających. Nadal należy jednak pamiętać o bezpieczeństwie.

Jak prawidłowo przewozić psa?

Przepisy o ruchu drogowym nie zawierają szczegółowych regulacji dotyczących przewożenia psów. Nie oznacza to jednak, że można przewozić czworonogi w dowolny sposób. Zgodnie z obowiązującymi przepisami pies, podobnie jak każdy inny „ładunek”, powinien być odpowiednio zabezpieczony. Istnieją przepisy, które pośrednio odnoszą się do tej kwestii:

 

  • Art. 60.1 ustawy Prawo o ruchu drogowym – „Zabrania się używania pojazdów w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim”.
  • Art. 61 ust. 2 pkt 3 i 4 oraz ust. 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym – „Ładunek w pojeździe umieszcza się w taki sposób, by nie utrudniał kierowania pojazdem, nie ograniczał widoczności drogi i był zabezpieczony przed zmianą położenia”.
  • Art. 6 ust. 2 ustawy o ochronie zwierząt – „Transport zwierząt, przenoszenie lub przepędzanie zwierząt w sposób powodujący ich zbędne cierpienie i stres są przestępstwem, czyli znęcaniem się nad zwierzętami”.

W świetle prawa pies jest traktowany jak ładunek i powinien być odpowiednio zabezpieczony. Na rynku dostępne są różnorodne rozwiązania, które zapewniają bezpieczeństwo psom podczas podróży.

 

ZOBACZ: Masz bezterminowe prawo jazdy? Czeka cię obowiązkowa wymiana

 

Można korzystać z transporterów czy przestrzeni bagażnika. W przypadku pojazdów typu SUV lub kombi można skorzystać z siatki ochronnej oddzielającej bagażnik od przestrzeni pasażerskiej. Są także dostępne specjalne pasy bezpieczeństwa, które są przypinane do szelek psa.

Jakie konsekwencje grożą za nieprawidłowy przewóz psa?

Jeśli podczas kontroli drogowej policja uzna, że pies jest przewożony w sposób zagrażający innym uczestnikom ruchu drogowego, kierowca może zostać ukarany mandatem. Wysokość grzywny może wynosić do 500 zł, w zależności od tego, który przepis zostanie naruszony.

 

ZOBACZ: Masz taką tablicę rejestracyjną? Możesz zapłacić nawet 500 zł mandatu

 

Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, w 2023 roku polska policja wystawiła prawie cztery miliony mandatów za wykroczenia drogowe. Lepiej zatem zadbać o bezpieczeństwo psa i podróżować zgodnie z przepisami.


red
/ polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!



Source link

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.