Japonia. Wybuch w trakcie testu silnika. Agencja przerywa projekt
W trakcie testu silnika rakiety Epsilon S, należącej do japońskiej agencji JAXA, doszło do wybuchu i pożaru. Nikomu nic się nie stało, a w sprawie wszczęto postępowanie. W ubiegłym roku doszło do podobnego incydentu.
Japońska Agencja Eksploracji Aerokosmicznej (JAXA) poinformowała, że w trakcie naziemnego testu silnika do rakiety Epsilon S doszło do wybuchu. Eksplozja nastąpiła 49 sekund po zapłonie. Cały test miał trwać 120 sekund.
W Centrum Kosmicznym Tanegashima wybuchł pożar, ale udało się go ugasić w ciągu godziny. Nikomu nic się nie stało.
Nagrania opublikowane przez krajową stację telewizyjną NHK pokazały płomienie i dym unoszący się nad miejscem zdarzenia na południu japońskiej wyspy Tanegashima .
Japonia. Wybuch w agencji kosmicznej
Na konferencji prasowej JAXA Takayuki Imoto, kierownik projektu Epsilon powiedział, że testy zostały przerwane.
„Przykro nam, że nie udało nam się spełnić oczekiwań wszystkich. Dobrą stroną tej sytuacji było to, że wykryliśmy problem podczas testu naziemnego, przed lotem” – powiedział Imoto, dodając, że zbadanie przyczyny i podjęcie niezbędnych środków zaradczych prawdopodobnie zajmie co najmniej kilka miesięcy.
ZOBACZ: NASA zleciła ważną misję. Wykonają ją SpaceX i Blue Origin
Pierwszy lot Epsilon S zaplanowano na 31 marca. Nie wiadomo jednak, czy po ostatnim incydencie start nie zostanie przełożony. Japońskie media przekazuję, że jest to już nierealny plan.
Problemy japońskiej agencji kosmicznej
W lipcu ubiegłego roku doszło do eksplozji spowodowanej nieprawidłowym spalaniem podczas testu drugiego stopnia rakiety w prefekturze Akita. Wybuch nastąpił 57 sekund po zapłonie. W 2022 roku nieudany start zaliczyła rakieta z poprzedniej generacji Epsilon.
JAXA potwierdziła, że przyczyną ubiegłorocznej eksplozji było stopienie i rozproszenie części urządzenia zapłonowego. W konsekwencji spowodowało to uszkodzenie materiału izolacyjnego w zbiorniku ciśnieniowym, co wpłynęło na nieprawidłowe spalanie.
ZOBACZ: Zagadkowe zdjęcia z Marsa. Skały zabarwione na zielono
Agencja dąży posiadania rakiet w konkurencyjnych cenach do tych od lidera rynku – SpaceX i producenta małych rakiet – Rocket Lab. Flagową misją JAXA jest wystrzelanie próbnika Hayabusa, który we wrześniu 2005 roku wylądował na planetoidzie Itokawa i jako pierwszy na świecie dostarczył na Ziemię próbki.
sgo
/ polsatnews.pl