Kanał Panamski. Donald Trump grozi Panamie, kraj odpowiada. Jest oświadczenie
Donald Trump w poniedziałkowym przemówieniu, wygłoszonym tuż po zaprzysiężeniu, powtórzył zapowiedź „odebrania” Kanału Panamskiego, którego przekazanie Panamie nazwał „głupim prezentem„. Zarzucił temu krajowi, że złamał warunki umowy ze Stanami Zjednoczonymi.
– Cel naszej umowy i duch naszego traktatu zostały całkowicie naruszone (…). Przede wszystkim Chiny kontrolują Kanał Panamski, a nie daliśmy go Chinom, daliśmy go do Panamie i odbieramy go z powrotem – stwierdził amerykański przywódca, cytowany przez CNN.
Kanał Panamski będzie należał do USA? „Muszę odrzucić słowa Trumpa”
Na te zapowiedzi zareagował prezydent Panamy Jose Raul Mulino, publikując w sieci oświadczenie. „W imieniu Republiki Panamy i jej narodu muszę w sposób całkowity odrzucić słowa wypowiedziane przez prezydenta Donalda Trumpa w odniesieniu do Panamy i jej Kanału w swoim przemówieniu inauguracyjnym (…). Kanał jest i pozostanie własnością Panamy” – podkreślił.
ZOBACZ: Pierwsze decyzje Donalda Trumpa. „Podpiszę serię dekretów”
Jak uznał, przekazanie kanału – wbrew twierdzeniom Trumpa – nie było niczyim „ustępstwem”, a wynikiem pokoleniowych zmagań, czego wynikiem było podpisanie w 1999 roku traktatu Torrijos-Carter. Odtąd kanał nieprzerwanie znajduje się pod rządami Panamy. „Rozwijamy go odpowiedzialnie, aby służyć światu i światowemu handlowi – w tym amerykańskiemu” – podkreślił.
Wezwał też Trumpa do komunikowania się w tej sprawie drogą dyplomatyczną. „Dialog jest zawsze sposobem na wyjaśnienie powyższych kwestii bez podważania naszego prawa, całkowitej suwerenności i własności naszego kanału” – ocenił.
Panama broni własności kanału. Powołuje się na międzynarodowe prawo
Jose Raul Mulino zapewnił, iż jego państwo będzie „korzystać z prawa, które nas chroni, podstawy prawnej traktatu, godności, która nas wyróżnia i siły, jaką daje nam prawo międzynarodowe, jako idealnego sposobu zarządzania stosunkami (…) przede wszystkim między krajami sojuszniczymi i przyjaznymi”. Podkreślił przy tym, że „żaden kraj świata” nie wpływa na administrację kanału.
ZOBACZ: Premier Francji obawia się zapowiedzi Trumpa. „UE może być zmiażdżona”
Kanał Panamski, łączący Atlantyk z Pacyfikiem, ma około 80 km długości. Pracę nad nim Stany Zjednoczone ukończyły w 1914 roku, a w 1977 roku zawarły umowę z Panamą, na mocy której pod koniec XX wieku przekazały jej pełne zwierzchnictwo nad kanałem.
W ostatnim roku podatkowym, mimo suszy ograniczającej przepustowość, panamska agencja rządowa zarządzająca kanałem odnotowała rekordowe przychody w wysokości 4,986 mld dolarów.