w sobotę podczas XVII Patriotycznej Pielgrzymki Kibiców na Jasnej Górze, po nabożeństwie, w jednej z sal odbyło spotkanie z Karolem Nawrockim, prezesem IPN kandydującym na prezydenta z poparciem PiS.
Na pojawiających się w internecie nagraniach ze spotkania widać m.in., jak 11-letni chłopiec zadaje pytanie, czy, gdy Nawrocki zostanie prezydentem, to „nie dopuści lewackiej ideologii do szkół”, a ten odpowiada, że do tego „nie dopuści”. Z kolei gdy szef IPN wraz chłopcem wchodził na mównicę, zebrani zaczęli skandować „raz sierpem, raz młotem, czerwoną hołotę”.
„Debata Gozdyry”. O wizycie Nawrockiego na Jasnej Górze
Do sprawy pojawienia się kandydata w wyborach prezydenckich na Jasnej Górze nawiązano w programie „Debata Gozdyry”. Andrzej Kosztowniak z Prawa i Sprawiedliwości stwierdził w studiu, że katolicy wielokrotnie „wymodlili na Jasnej Górze wiele dobrych rzeczy”.
ZOBACZ: Nawrocki odpowiedział profesorowi Motyce. W tle zwolnienie trzech kobiet z IPN
– Ale pan mówi serio? – dopytywała prowadzącą Agnieszka Gozdyra. – Tak, Jasna Góra jest dla mnie szczególna – odparł polityk.
Poseł PiS stwierdził, że istnieje grupa ludzi, dla których Jasna Góra ma zdecydowanie większe znaczenie. – Myślałam, że jest dla wszystkich – zareagowała Gozdyra. – Tak, ale jest to nasz osobisty wybór i myślę, że ten wybór został dokonany przez jednego i przez drugiego pana (kandydujących w wyborach prezydenckich Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego – red.) – stwierdził Kosztowniak.
Dorota Łoboda: Przekształcanie pielgrzymki w wiec polityczny
Głos w temacie zabrała także Dorota Łoboda z Koalicji Obywatelskiej. – Z jednej strony nie ma nic złego w tym, że Karol Nawrocki bierze udział w pielgrzymce kibiców, że uczestniczy w uroczystościach na Jasnej Górze – ma do tego prawo – podkreśliła.
Jak stwierdziła, czym innym jednak jest „przekształcanie pielgrzymki w wiec polityczny”. – Mam poważne wątpliwości, czy kościół jest od tego miejscem – powiedziała.
WIDEO: Fragment „Debaty Gozdyry”
– Druga rzecz to te hasła, które nie są historycznymi hasłami odwołującymi się do rewolucji 1917 roku, tylko zostały umieszczone w konkretnym kontekście kampanii wyborczej – dodała.
Tomasz Lewandowski, wiceminister rozwoju i technologii z Nowej Lewicy skomentował z kolei, że „oburzające jest to, że do tego typu haseł doszło w tym, a nie innym miejscu”.
Europosłanka Konfederacji Anna Bryłka pytana o to, czy to dobry sposób na prowadzenie kampanii, odparła: – Spodziewam się, że Karol Nawrocki uzyskał zgodę Paulinów na to, aby przyjechać na Jasną Górę i wziąć udział w wydarzeniu.