Kiedy najlepiej pracować? Większość błędów popełniamy w pracy o tej porze

0




Zdolności poznawcze człowieka, takie jak uwaga, pamięć i podejmowanie decyzji, są uzależnione od wewnętrznego zegara. Oczywiście każdy jest inny. Osoby, które rano ledwo wstają z łóżka, często bywają aktywne nocami. Z kolei ci, którzy budzą się z łatwością, potrafią zasypiać już po godz. 20. Istnieją jednak zasady, które dotyczą wszystkich ludzi, bez względu na wiek, nawyki i miejsce zamieszkania.

Koncepcja zarządzania czasem znana jako work-life balance na stałe weszła do świadomości Polaków. Odpowiednie balansowanie swoim życiem może pomóc osiągnąć zamierzone cele w sposób optymalny i jednocześnie wydajniejszy. W jakich godzinach człowiek jest najmniej aktywny i popełnia najwięcej błędów?

Rola rytmu dobowego

Scott Golder oraz Michael Macy na podstawie ponad 500 milionów postów umieszczonych na platformie Twitter (aktualnie X) odkryli, iż nastrój i nastawienie do otaczającego świata zmienia się w określony sposób w czasie cyklu dobowego. Najbardziej pozytywne nastawienie pojawia się w godzinach porannych, po przebudzeniu człowiek jest bardziej chętny do pracy, milszy dla otoczenia i po prostu szczęśliwszy.

 

Już około południa ten stan ulega delikatniej zmianie:

  • szybciej można się rozproszyć,
  • zaczyna się odczuwać irytację,
  • łatwo popełnić błąd w pracy.

Do podobnych wniosków doszedł Daniel Pink, autor książki „When: The Scientific Secrets of Perfect Timing”. Szczyt koncentracji człowiek osiąga dwukrotnie w ciągu dnia, rano oraz wieczorem. Dla przykładu lekarze w godzinach porannych stawiają bardziej trafne diagnozy oraz lepiej wykonują zabiegi i operacje. Wobec tego zawsze warto umówić wizytę u lekarza właśnie rano.

 

ZOBACZ: Jak wypocząć tanio a dobrze? Sprawdzone patenty na oszczędzanie

 

Po przebudzeniu wzrasta też poziom kortyzolu (hormonu, który pomaga radzić sobie ze stresem) w organizmie, dlatego umysł jest „bardziej chłonny” i po prostu łatwiej przyswaja oraz analizuje informacje. Im późniejsza godzina, tym łatwiejsze zadania powinno się wykonywać. Pomoże to odsunąć na bok zniechęcenie i irytację nadmiarem spraw do załatwienia.

Popołudniowa przerwa to podstawa produktywności

Zmęczenie, stres i przebodźcowanie można spowolnić, korzystając z popołudniowej przerwy. Można wrzucić coś na ząb, pospacerować, a nawet się zdrzemnąć. Oczywiście wszystko zależy od wykonywanej pracy. Nie każdy będzie miał możliwość odejść od swojego stanowiska w wybranym przez siebie czasie, aby się zrelaksować. Na szczęście samo oderwanie się od aktualnego zajęcia i zamknięcie oczu na kilka chwil może pomóc.

 

To właśnie popołudnie jest najlepsze dla kreatywności oraz wprowadzania innowacji w pracy i życiu. Możliwości fizyczne człowieka są w tym momencie najwyższe, ale zaczynają spadać już około godziny 14. To najgorszy moment, jeżeli chodzi o skupienie się na rzeczywistości, więc jednocześnie idealny na krótką przerwę.

 

ZOBACZ: Szukasz uzdrowiska na przerwę zimową? To najlepsze miejsca na wypoczynek dla seniorów

 

Oczywiście wszystkie porady zawarte w badaniach i książkach trzeba stosować z głową. Należy je odnosić do własnego codziennego życia, ponieważ – jak wspomniano na początku – każdy człowiek ma odrobinę inny zegar dobowy.


red.
/ polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!



Source link

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.