Kolęda 2025. Kościół wprowadza zmiany. Księża muszą się dostosować

0



Od 15 sierpnia 2024 roku w Polsce obowiązuje nowelizacja kodeksu rodzinnego i opiekuńczego znana pod nazwą „ustawa Kamilka”. Jest to odpowiedź na tragiczną śmierć 8-letniego Kamila z Częstochowy, który zmarł w wyniku pobicia dokonanego przez ojczyma. Sytuacja rodzinna Kamila była znana instytucjom społecznym, które jednak nie reagowały.

 

Monika Horna-Cieślik, Rzeczniczka Praw Dziecka, jest współautorką „ustawy Kamilka”. Nowelizacja wprowadziła standardy ochrony małoletnich. Nie tylko szkoły i placówki oświaty muszą się do niej w pełni dostosować – Kościół również.

Odpowiedź Kościoła na „ustawę Kamilka”

Radio Eska poinformowało o nowych standardach ochrony małoletnich w parafiach, które zostały opublikowane przez Archidiecezję Wrocławską. Kolejne diecezje w Polsce wprowadzają podobne rozwiązania. Główną zmianą jest zakaz przebywania z dziećmi sam na sam w warunkach izolowanych.

 

Zgodnie z podanymi informacjami: „Jeżeli dobro dziecka wymaga indywidualnego spotkania, nie może się ono odbywać w sekrecie (zaleca się powiadomienie rodziców lub przełożonego) i w warunkach odizolowanych; indywidualnych spotkań z małoletnimi nie wolno w nieroztropny sposób mnożyć ani przedłużać; spotkania takie nie powinny odbywać się w późnych godzinach wieczornych lub w nocy”.

 

ZOBACZ: Doszło do 62 tys. włamań: Strzeżone osiedla i domy nie chronią przed złodziejami

 

Wszystkie spotkania z małoletnimi na terenie parafii powinny odbywać się wyłącznie w miejscach ogólnodostępnych i oficjalnych. Księżom zakazuje się również przewożenia nieletnich prywatnymi samochodami, zwłaszcza w pojedynkę, bez wyraźnej zgody rodziców. Nałożono również zakaz robienia zdjęć i nagrań bez wyrażenia zgody przez opiekunów prawnych oraz samych małoletnich.

Kolęda 2025. Zmiany w wizytach duszpasterskich

Największą zmianą, która została wprowadzona w wielu polskich parafiach, jest rezygnacja z klasycznego „chodzenia po kolędzie”. Od teraz ksiądz musi zostać zaproszony do danego domu. Takie rozwiązanie zostało wprowadzone np. w parafii Świętej Rodziny w Warszawie, gdzie od 1 stycznia 2024 r. przyjmowane są odpowiednie zgłoszenia.

 

ZOBACZ: Zaostrzenie kar dla kierowców. Można dożywotnio stracić prawo jazdy

 

Jeden z akapitów dotyczących nowej polityki Kościoła wobec małoletnich odnosi się także do wizyt duszpasterskich: „Do udziału w wizytach duszpasterskich (kolędzie) należy zapraszać tylko te osoby (służbę liturgiczną, organistę, zakrystianina, kościelnego), które wykazują się odpowiednią dojrzałością, np. w zakresie zachowania dyskrecji”.

Niebieska Karta i Fundacja „Dajemy dzieciom siłę”

Zgodnie z danymi Komendy Głównej Policji i Niebieskiej Karty, każdego roku w Polsce 12 tys. nieletnich osób pada ofiarą przemocy. Są to jednak tylko przypadki zgłoszone i odpowiednio udokumentowane. Fundacja „Dajemy dzieciom siłę”, największa pozarządowa organizacja chroniąca dzieci przed przemocą w Polsce, szacuje, że 30 dzieci rocznie umiera w wyniku krzywdzenia przez dorosłych.

 

Od 2010 r. obowiązuje prawny zakaz stosowania kar cielesnych wobec dzieci. Problem przemocy wobec osób nieletnich pozostaje wyjątkowo poważny. Dlatego należy pamiętać o najważniejszej zasadzie: widzisz – reaguj. Nigdy nie należy odwracać wzroku i mówić sobie, że to nie moja sprawa.


red
/ Polsatnews.pl

Czytaj więcej



Source link

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.