Julia Przyłębska jest sędzią kierującą pracami Trybunału, a nie prezesem – poinformował Trybunał Konstytucyjny. Oznacza to, że dotychczasowa prezes zrzekła się funkcji. Kandydaci na jej następstwo mają w tym tygodniu zostać przedstawieni prezydentowi.
Z wcześniejszych ustaleń „Gazety Wyborczej” wynikało, że decyzję o rezygnację z funkcji prezesa Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska podjęła w piątek 29 listopada.
„Uprzejmie informuję, że zrzekłam się funkcji Prezesa TK i obecnie kieruję pracami Trybunału na podstawie art. 11 ust 2 ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK” – brzmi treść komunikatu, którego dotarł dziennik.
Julia Przyłębska nie jest już prezesem TK. „Sędzia kierująca”
Jak potwierdza TK w poniedziałkowym komunikacie, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, a „sędzią kierującą pracami Trybunału„.
Przyłębska, która jest sędzią TK od grudnia 2015 r., została powołana na prezesa Trybunału 21 grudnia 2016 r. przez prezydenta Andrzeja Dudę. Oznacza to, że jej kadencja wygasa 9 grudnia.
ZOBACZ: Julia Przyłębska zarządziła publikację wyroków. „Próba trochę pozaustawowego działania”
Wcześniej Biuro Służby Prawnej TK poinformowało sędziów o zwołaniu zgromadzenia mającego na celu wyłonienie następcy. Kandydaci mają zostać przedstawieni prezydentowi Andrzejowi Dudzie w piątek 6 grudnia o godzinie 10.
Przepisy stanowią, że od dnia powstania wakatu do czasu powołania Prezesa Trybunału, jego pracami kieruje sędzia Trybunału posiadający najdłuższy, liczony łącznie, staż pracy: jako sędzia w Trybunale; jako aplikant, asesor, sędzia w sądzie powszechnym; w administracji państwowej szczebla centralnego.
Po 3 grudnia najstarszy staż będzie miała właśnie Przyłębska, ponieważ tego dnia wygasają również kadencje dwóch innych sędziów TK Mariusza Muszyńskiego i Piotra Pszczółkowskiego.