Leszek Czarnecki oskarża BFG. Ten odrzuca zarzuty i grozi krokami prawnymi

0


2024-12-13 17:47

publikacja
2024-12-13 17:47

Choć od przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku minęły już ponad 2 lata, temat wciąż wraca. Leszek Czarnecki stwierdził w czwartek, że BFG miał antydatować dokumenty ws. banku. W piątek BFG odrzuca te oskarżenia i zapowiada, że rozważy kroki prawne przeciw znanemu bankierowi.

Leszek Czarnecki oskarża BFG. Ten odrzuca zarzuty i grozi krokami prawnymi
Leszek Czarnecki oskarża BFG. Ten odrzuca zarzuty i grozi krokami prawnymi
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

„W związku z publicznymi wypowiedziami Pana Leszka Czarneckiego w programie Fakty Po Południu TVN24 (12 grudnia 2024 r., godz. 16.40), sugerującymi, jakoby Bankowy Fundusz Gwarancyjny mógł się dopuszczać antydatowania dokumentów, BFG oświadcza, że jest to nieprawdziwe i niczym nieuzasadnione twierdzenie, godzące w dobre imię Funduszu” – czytamy w oświadczeniu BGK.

„Bankowy Fundusz Gwarancyjny działał i działa w sposób jawny i transparentny, na podstawie i w granicach prawa, w celu ochrony interesu publicznego, dochowując najwyższej staranności w trakcie realizacji ustawowych zadań. Informacje wyjaśniające, dlaczego Fundusz przeprowadził przymusową restrukturyzację Getin Noble Bank S.A. są dostępne na naszej stronie internetowej od pierwszego dnia procesu resolution. W związku z ww. wypowiedziami Fundusz rozważy podjęcie stosownych kroków prawnych” – zaznaczono.

„Jednocześnie Fundusz podkreśla, że wyrok TSUE z 12 grudnia 2024 r. w sprawie C-118/23 (Getin Holding i in.) w żadnym zakresie nie wskazuje na jakiekolwiek naruszenia prawa po stronie BFG. W opinii Funduszu przymusowa restrukturyzacja Getin Noble Banku została przeprowadzona zgodnie z prawem, a działania BFG leżały w interesie publicznym. Dotychczasowe orzecznictwo sądów administracyjnych potwierdzało, że w ramach BFG zapewniona została niezależność w zakresie realizacji poszczególnych funkcji i nie zachodził między nimi konflikt interesów” – podsumowano.

Były właściciel banku Leszek Czarnecki wielokrotnie twierdził, że był szantażowany za czasów rządów PiS. Nie dał łapówki, stracił Getin Noble Bank, na czym stracili też klienci i akcjonariusze.

O co chodzi? – kilka słów wyjaśnienia

Trybunał Sprawiedliwości UE w wydanym w czwartek wyroku dotyczącym Getin Noble Bank ocenił, że sąd krajowy powinien zbadać nie tylko skargę rady nadzorczej tego banku na jego przymusową restrukturyzację, ale także ponad 8 tys. innych skarg, złożonych m.in. przez frankowiczów.

TSUE w wydanym w czwartek wyroku orzekł, że przymusowa restrukturyzacja Getin Noble Bank może mieć wpływ na wiele osób, a tym samym może prowadzić do licznych skarg. Zdaniem Trybunału połączenie tych skarg może naruszyć prawo do rozpatrzenia sprawy w rozsądnym terminie, dlatego sąd może nie stosować przepisów, które zakazują mu rozłączenia rozpatrywanych skarg. Więcej o stanowisku TSUE w artykule pt. „TSUE wydał wyrok w sprawie Getin Noble Bank i frankowiczów„.

Koniec września 2022 był dla niektórych szokiem

Pod koniec września 2022 roku BFG rozpoczął przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku. Jak zapewnił Fundusz, pozwoliło to „ochronić wszystkie depozyty klientów w kwocie 38,1 mld zł, łącznie z 3,3 mld zł depozytów, które nie mogłyby zostać wypłacone w ramach gwarancji BFG w przypadku upadłości”.

Do Velobanku, który powstał w wyniku przymusowej restrukturyzacji Getinu, przeniesione zostały m.in. wszystkie depozyty klientów Getin Noble Banku, a także kredyty w złotych, z przeniesienia wyłączone były natomiast kredyty hipoteczne denominowane lub indeksowane do walut obcych.

Oprac. JM

Źródło:



Source link

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.