Mateusz Morawiecki zrzekł się immunitetu poselskiego – potwierdziła Interia w otoczeniu byłego premiera. Dokument trafił wieczorem do marszałka Sejmu Szymona Hołowni. Prokuratura zarzuciła byłem premierowi przekroczenie uprawnień ws. organizacji wyborów kopertowych w 2020 roku.
„W obliczu całkowicie bezpodstawnych, politycznie motywowanych zarzutów przedstawionych przez przejętą nielegalnie prokuraturę, kierowaną przez powołanych bezprawnie nominatów Donalda Tuska, oświadczam że stosowanie do przepisu art. 105 ust. 4 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej zrzekam się immunitetu we wskazanym niżej zakresie” – napisał Mateusz Morawiecki.
Pismo trafił wieczorem do marszałka Sejmu Szymona Hołowni.
Więcej informacji wkrótce.
Morawiecki zrzekł się immunitetu. W tle wybory kopertowe
16 stycznia, do Sejmu wpłynął wniosek Prokuratury Okręgowej w Warszawie o pociągnięcie do odpowiedzialności Mateusza Morawieckiego za organizację wyborów kopertowych – przekazała rzeczniczka prasowa prokuratora generalnego Anna Adamiak.
Prokuratura zarzuciła byłem premierowi przekroczenie uprawnień polegające na poleceniu Poczcie Polskiej S.A. działań polegających na realizacji czynności zmierzających do przeprowadzenia wyborów na Prezydenta RP w trybie korespondencyjnym, zarządzonych na dzień 10 maja 2020 r. bez podstawy prawnej.
ZOBACZ: Kaczyński stanął w obronie Morawieckiego. „Zarzuty są absurdalne”
„Wykorzystał do tego, nie dającą podstaw prawnych do takich działań ustawę z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych i na podstawie tego aktu prawnego zlecił opracowanie dwóch decyzji administracyjnych skierowanych do Poczty Polskiej S.A. i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A., które następnie wydał i wdrożył do realizacji” – przekazano w komunikacie prokuratury.