Metoda „na bankomat”. Bądź ostrożny korzystają z bankomatu

0


Według danych z raportu CERT (zespołu Państwowego Instytutu Badawczego powołanego do reagowania na incydenty związane z bezpieczeństwem komputerowym), każdego roku rośnie liczba tzw. cyberprzestępstw.

 

Od fałszywych maili, przez podrobione mandaty, po jeden z najnowszych pomysłów złodziei – metodę „na bankomat” – pomysłowość kryminalistów nie zna granic. 

Pozorne bezpieczeństwo bankomatów

Z technicznego punktu widzenia bankomat to urządzenie zaprojektowane z myślą o bezpieczeństwie. Kradzież z niego pieniędzy wymaga użycia materiałów wybuchowych lub ciężkiego sprzętu. A i to nie gwarantuje sukcesu.   

 

Urządzenie jest zwykle wbudowane w ścianę budynku (np. banku) i wyposażone w kamery monitorujące oraz dodatkowe zabezpieczenia, takie jak małe lusterka umożliwiające obserwację otoczenia za plecami osoby wypłacające środki. Dla zdeterminowanego złodzieja jednak żadne zabezpieczenie nie stanowi pełnej przeszkody. 

 

ZOBACZ: Kilkaset złotych od skarbówki czeka na seniorów. Nie wszyscy je jednak dostaną

 

Cyberprzestępcy mają swoje sposoby, które łączą klasyczne metody z nowoczesnymi technologiami. Metoda „na bankomat” jest dwustopniowa. Najpierw złodziej wsuwa coś, najczęściej kawałek papieru, do otworu, w który wkłada się kartę, tak by utknęła w nim na dobre. Następnie umieszcza w widocznym miejscu nakleję z numerem telefonu, na który rzekomo należy zadzwonić w przypadku awarii bankomatu. 

 

W rzeczywistości numer telefonu należy do przestępcy, który w rozmowie telefonicznej podszywa się pod pracownika banku i prosi o podanie danych potrzebnych do „zabezpieczenia” karty. Świadome osoby powinny natychmiast zauważyć zagrożenie, gdy proszone są o numer PIN lub inne dane wrażliwe lub o zainstalowanie jakiejś aplikacji w telefonie.

 

Jeśli podamy takie wrażliwe informacje, złodziej wraca na miejsce przestępstwa, wyciąga kartę i pobiera gotówkę do wysokości dziennego limitu. 

 

Jeśli fałszywy konsultant namówi rozmówcę do zainstalowania podesłanej mu aplikacji, przestępcy mogą zdobyć nasze dane logowania do systemów bankowych. A to już prosta droga do całkowitego wyczyszczenia naszego konta, a nawet zaciągnięcia w imieniu swojej ofiary szybkiej pożyczki w systemach bankowych i wypłatę takich pieniędzy.   

Co robić, gdy bankomat zatrzyma kartę?

Żaden bank ani urząd nigdy nie poprosi bezpośrednio o takie informacje. W przypadku, gdy bankomat „zje” kartę, należy zachować spokój. Najczęściej jest to zwykła usterka, a karta zostanie zwrócona przez bank w późniejszym terminie.

 

W takiej sytuacji należy zadzwonić na oficjalny numer kontaktowy banku, dostępny na ich stronie internetowej lub w dokumentach. 

 

ZOBACZ: Popełnisz ten błąd, stracisz setki złotych. Sprawdź, kiedy warto przejść na emeryturę w 2025 roku

 

Bankowość, szczególnie elektroniczna, jest wygodna i praktyczna. Niestety niesie za sobą nowe zagrożenia, których wcześniej nie doświadczaliśmy. W dzisiejszych czasach można płacić nie tylko kartą, ale również zegarkiem czy telefonem.

 

Te udogodnienia wymagają jednak stosowania zdrowego rozsądku i podstawowych zasad bezpieczeństwa.


red.
/ Polsatnews.pl

Czytaj więcej



Source link

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.