Młodzieżowe Słowo Roku 2024. „Sigma” wygrywa

0



Według internetowego Słownika Języka Polskiego PWN, sigma to „określenie osoby odnoszącej sukcesy, pewnej siebie, wybitnej, którą można podziwiać”.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Sigma triumfuje

Młodzieżowe Słowo Roku 2024 ogłoszone zostało podczas finałowej gali zorganizowanej w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Przedstawili je Magda Gessler i piosenkarz Krzysztof Zalewski.

 

– Gratulacje! Niech mowa będzie żywa – cieszyła się znana restauratorka.

 

ZOBACZ: Kontrowersje na nominacjach do Złotych Globów. Ukraińskie media oburzone

 

– Wygrały słowa, które znam od kilkudziesięciu lat, ale słowom tym nadano nowe znaczenia, więc nie mogę nie powiedzieć, że wygrały w tym roku neosemantyzmy. Na tę „sigmę” patrzę z wielkim rozczuleniem i z takim wspomnieniem bardzo osobistym. Proszę mi wierzyć, że byłem tuż po studiach, zaczynałem pracę w języku i udzielałem wywiadu popularnonaukowemu czasopismu Politechniki Wrocławskiej. Wiedzą państwo jak się to czasopismo nazywało? Właśnie nazywało się „Sigma” – wspominał prof. Jan Miodek.

 

Przed ogłoszeniem wyników, zorganizowano mini teleturniej, w którym udział wzięli prof. Jan Miodek, influencerka Natalia Sisik i gwiazda Tik Toka Dominik Rupiński. Uczestnicy mieli za zadanie zdefiniować każde ze słów zakwalifikowanych w plebiscycie.

Wybory Młodzieżowego Słowa Roku 2024

W pierwszym etapie plebiscytu, za pomocą formularzy zgłaszane były słowa-kandydaci, które po przejściu selekcji stworzyły listę 20 wyrazów, które poddane zostały głosowaniu. Znalazły się wśród nich m.in. aura, bambik, cringe, delulu, GOAT, oporowo, czy skibidi.

 

Głosowanie rozpoczęło się 13 listopada i potrwało do końca miesiąca. 

 

ZOBACZ: Roman Polański niewinny. Francuski sąd wydał postanowienie

 

Wśród ambasadorów plebiscytu Młodzieżowego Słowa Roku znaleźli się prof. Jan Miodek, Natalia Sisik, Dominik Bos, Dominik Rupiński i Mery Spolsky.

 

Tytuł Młodzieżowego Słowa Roku przyznawany jest od 2016 r. W poprzednich edycjach wyróżniono m.in. rel, essę, śpiulkolot, alternatywkę, dzban, czy iks de.

Czytaj więcej



Source link

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.